ВЕРЖИНИЯ ДЖЕВЕЛЕКОВА: ЛЕГАЛНИЯТ БИЗНЕС Е ПАРТНЬОР, А НЕ ВРАГ НА ДЪРЖАВАТА
Дебатът около електронните цигари и предложението за тоталната им забрана в България предизвиква разнопосочни мнения. В стремежа да се ограничи достъпът до тях на непълнолетни в интернет и с наркотични субстанции в течностите, се обсъждат крайни мерки, които обаче ще доведат до обратен ефект – ръст на нелегалната търговия и връщане на потреблението към най-вредните традиционни цигари.
Защо пълната забрана на цяла една законна категория изделия не е решение и какви ефективни мерки за контрол могат да бъдат приложени, без да се "наказва" легалния бизнес и пълнолетните потребители, разговаряме с мениджъра Връзки с обществеността на "Филип Морис България" Вержиния Джевелекова.
- Г-жо Джевелекова, каква е регулацията за вейповете у нас?
- На първо място в обществото съществува погрешно впечатление, че електронните цигари, не са добре регулирани в България. Казвам електронните цигари, защото това е понятието за цялата категория изделия, докато с думата "вейпове" най-често се назовават електронните цигари за еднократна употреба. Всъщност, върху цялата категория на електронните цигари са наложени сериозни забрани и ограничения – продажбата им на лица под 18 години е напълно забранена, както и продажбата и рекламата им в интернет. Още по-важно е, че незаконните субстанции са изрично вписани като забранени в поне три закона, включително и в електронните цигари. Освен това, преди дадена електронна цигара да бъде пусната на пазара, шест месеца предварително цялата информация за състава се предоставя на държавните органи, включително на Центъра по токсикология към "Пирогов" и задължително се регистрира в публичен регистър.
- Каква е вашата оценка на предложението за пълна забрана на вейпове?
- Тъй като съществуващите строги регулации не се спазват и контролът е твърде недостатъчен, ние многократно сме повдигали този въпрос, но на практика черният пазар се разрасна в интернет, а и във физическите магазини децата лесно получават достъп до тези изделия. Но спонтанното прибягване до пълна забрана на цялата категория напълно законни продукти оценяваме като неподходяща и непропорционална мярка за справяне с проблема с незаконните продукти. Опитът показва, че сходни мерки по света не са довели до спиране на незаконното разпространение. Напротив – именно пълната забрана върви ръка за ръка с незаконната търговия.
- Очевидно предложението има за цел да се премахнат изцяло електронните цигари в България, тъй като е трудно прилагането на законите на практика. Как може да се намери разумен и балансиран подход?
- Не вярвам, че държавата не може да се справи с правоприлагането. Напротив – доказала е, че може. Спомнете си, че през 2010-2011 г. у нас контрабандата на цигари беше достигнала до чудовищните 35%, но с политическа воля и със съвместните действия на правоприлагащите органи, това беше преборено и вече от няколко години България е отличник в ЕС. Но нима тогава се предложи да се забранят цигарите?
Какво може да се направи: увеличаване и незабавно прилагане на глоби и санкции за продажба на непълнолетни, безкомпромисно прилагане и наказания, отнемане на разрешение на обекти, въвеждане на контрол на децата за притежание и употреба в училищата, инсталиране на датчици в сервизни помещения в учебните заведения, търсене на отговорност от родителите и настойниците на децата. И по отношение на всички други нови алтернативи на цигарите - никотинови продукти, каквито са и никотиновите паучове - превантивно да се въведе максимално допустимо съдържание на никотин, защото на пазара се предлагат продукти с прекомерно съдържание на никотин.
Убедена съм, че регулацията трябва да е строга и да се прилага ефективно. Също - да се разширят правомощията на инспектори от КЗП по време на проверките и по сигнали в обектите. Разбира се – стартиране на постоянни образователни кампании, които няма да дадат резултат толкова бързо, но ще е устойчиво, заедно с постоянен мониторинг.
- Непълнолетните замениха цигарите с вейповете. Не е ли това проблемът?
- И двете употреби от непълнолетни са проблем – децата не трябва да имат достъп до тези продукти. Всеки търговец има освен бизнес, и обществена отговорност. Ние провеждаме програми с търговците и настояваме те да проверяват възрастта при съмнение и никога да не продават на непълнолетни. Но най-големият проблем е предлагането в интернет – което е незаконно и сега. Затова освен с пълна забрана за продажба на лица под 18 г. в легалните физически магазини, трябва да се реши и по-големия проблем с интернет продажбите. Отговорът е - само държавата може да свали всички незаконни сайтове и да прилага стриктен контрол за в бъдеще.
- Преди по-малко от година Филип Морис България представи свои електронни цигари на българския пазар. Как би се отразила тяхната евентуална забрана върху потребителите и индустрията?
- През месец април миналата година стартирахме продажби на електронни цигари –научно тествани и висококачествени продукти с всички необходими нотификации за състава на течностите и емисиите, предназначени само за пълнолетните пушачи, които търсят бездимни алтернативи. Нещо повече, нашите продукти подлежат и на рециклиране и ние сме поели ангажимент да приемаме използвани електронни компоненти и устройства, за да влязат в нашия цикъл за рециклиране.
Предлагането на електронни цигари у нас е стъпка в правилната посока. Целта ни е да отговорим на различните предпочитания на онези възрастни пушачи, които търсят нови бездимни продукти, и могат да открият приемлива за тях алтернатива с по-малко вредно въздействие от обикновените цигари и то по най-устойчив начин.
Една пълна забрана за електронни цигари ще засегне негативно не само нашата компания, не само другите законни компании, които предлагат тези изделия, но ще объркат хората относно рисковия профил на новите бездимни продукти в сравнение с обикновените цигари и ще забави процеса на ограничаване на тютюнопушенето.
- Каква е следващата ви стъпка и вашето послание към взимащите решения?
- Апелираме за провеждане на открит диалог и срещи, извършване на детайлна експертна оценка на въздействието и на настоящото законодателството, събиране на прагматични предложения от всички заинтересовани страни с цел изработване на ефективни и разумни мерки. Междувременно – няма причина да не се спре незаконното предлагане на вейпове в интернет и да не се контролира продажбата на деца.
Посланието към взимащите решения, е че пълна забрана на цяла категория законен продукт (eлектронни цигари), която е призната за по-малко вредна алтернатива на обикновените цигари, с аргумента, че има нелегална търговия, няма да е добро решение. Това ще бъде удар върху законния бизнес със стотици заети в него с търговия и дистрибуция, както и върху хилядите възрастни потребители, избрали да използват електронни цигари вместо да пушат традиционните цигари.
Очакваме диалог и предвидимост, защото без тези ключови фактора, нито един бизнес не може да работи добре. Регулацията в нашата индустрия е сложна, но строга – има как да се спазва и прилага. Законният бизнес именно това прави. Санкциите и забраните не трябва да са върху законните икономически оператори, а за тези, които не спазват законите. Легалният бизнес е партньор на държавата, а не враг.