ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ В ОХРАНИТЕЛНАТА ПРОФЕСИЯ
За охранителната професия се говори много, особено като се случи инцидент, в който охранител не е реагирал адекватно или изобщо не е реагирал, и особено, когато е превишил правомощията си. Преди няколко месеца Българската камара за охрана и сигурност направи аналитично проучване относно авторитета на охранителната професия, който се оказа в пряка зависимост от заплащането на охранителите. Ниското заплащане прави професията неатрактивна, а обществената нагласа, че охранителите са пенсионери или хора, които не успяват да си намерят по-добра работа, често формира и ниско самочувствие у упражняващите професията.
Сега бихме искали да представим охранителната професия от една друга гледна точка – как вреди на здравето на хората, които я практикуват, и какви професионални заболявания може да причини.
Всички знаем, че охранителната работа не винаги е на топло, удобно и спокойно място. Често охранителите работят дълги часове прави, без право да седнат или облегнат, на студено, на затворено с вредната светлина от много монитори, нощни смени, влизат в чести негативни комуникации с посетители, ако не се спазват вътрешните за обекта правила. Често дори охранителите са в риск да станат жертва на насилие от по-агресивен посетител/и, каквито бяха инцидентите в МОЛ-овете в края на миналата година и побоя над охранителя от 01.01.2025 г в Центъра за спешна помощ в София.
За целта разговаряме с инж. Васко Василев - експерт “Безопасност и здраве при работа” (БЗР), лектор към Българската стопанска камара, ръководител БЗР в строителна фирма и Служба по трудова медицина.
***
![]() |
За целта разговаряме с инж. Васко Василев - експерт “Безопасност и здраве при работа” (БЗР), лектор към Българската стопанска камара, ръководител БЗР в строителна фирма и Служба по трудова медицина. |
Г-н Василев, има ли официални проучвания за различните професии към какви заболявания предразполагат? Има ли наблюдения каква е професионалната заболеваемост конкретно върху лицата, упражняващите охранителна професия?
Да, има проучвания, основаващи се на правните актове на ЕС и нашето законодателство. Това са Законът за здравето, Законът за здравословни и безопасни условия на труд и наредбите, свързани с различните условия и фактори на работната среда. Охранителната дейност определено е свързана с много и различни рискови фактори, които се отразяват неблагоприятно върху здравето на упражняващите тази професия.
Какви професионални заболявания могат да се развият от охранителната работа, като се има предвид, че хората често трябва да са статично правостоящи дълги часове; от работа на нощни смени или на студено, според вида на обекта; поради естеството на работата твърде често охранителите влизат в негативни комуникации с клиенти или посетители в обектите, което предпоставя стрес?
Охранителната работа е изключително стресираща, затова ще обърна внимание на думата “стрес”, която означава две състояния: „поставен съм в стресова ситуация” или реакция „изживявам стрес”. Може да се каже, че стресът е „Проклятието на 21 век”, защото предизвиква патологични промени, свързани с болестни реакции в организма. За това помагат и всички дразнители от заобикалящата среда, които влияят негативно върху тялото и психиката на човека. Като се добавят работната поза, работата на открито или в затворено помещение, и се получава явление, наречено „болест на адаптацията” - това са някои видове диабет, високо кръвно налягане, язва, някои сърдечни заболявания и др.
По принцип може да се говори за следните последствия от стреса:
- Физиологически (високо кръвно налягане, сърдечен удар, инсулт, инфаркт и др.),
- Психологически (агресия, умора, депресия и др.),
- Поведенчески (емоционален срив, преяждане, алкохолизъм и др.),
- Организационни (отсъствие от работа, ниска ефективност на работа и др.).
Статистиката показва, че 43% от населението е стресирано, 75% от заболяванията са свързани със стреса, шест от основните причини за смърт са сърдечно-съдови заболявания, рак, белодробни заболявания, цироза на черния дроб, злополуки и самоубийства.
Законът за безопасни условия на труд задължава ли работодателите, в случая охранителните фирми, да проследяват тенденциите на заболеваемост и да взимат мерки за превенция? Службите по трудова медицина имат ли задължение да изследват и профилактират професионалните заболявания?
Да, Законът за безопасни условия на труд не е съвършен, но е факт, че е претърпял малко промени за разлика от Кодекса на труда. Службите по трудова медицина са много важен фактор в помощ на работодателите, стига да са качествени и да си вършат работата, както трябва. Много от тях са формални, без нужната подготовка и квалифицирани кадри. Много важно е да се следи заболеваемостта, да се дават правилни заключения, производствени характеристики, оценките на риска да се правят след оглед на работните места, да има в тези служби хора с богат професионален опит – лекари, инженери, техници, измерванията на факторите на работната среда да са реални. Обобщеният здравен анализ да е направен много пълно и да служи на работодателя за по-нататъшна дейност за периодични и профилактични прегледи.
Ако някой охранител развие професионално заболяване, например, разширени вени вследствие на дългите часове статично правостоене, какви претенции би могъл да предяви спрямо работодателя си? А какви задължения има охранителната фирма спрямо служителя в такъв случай?
Най-трудно доказуема е професионалната болест, никой не иска във фирмата да има такава. Разширените вени не са най-опасното заболяване, но е болезнено и неприятно. Трябва да се подхожда индивидуално да се сменят по възможност работното място, позата, да се осигурява движение или да се поставят помощни средства – столове, ниши, облегалки и др.
От Вашия професионален опит с охранителни фирми какви са най-честите заболявания сред охранителите?
Въпросът е доста труден, но след обстоен преглед на електронните здравни досиета на няколко охранителни фирми ще си позволя да цитирам:
- на първо място е инфаркт и инсулт за възрастовата граница 60-70 години,
- после е язва - тук границата варира от 35 до 65 години,
- след това се нареждат ревматоидни болести на крайниците, гръбначния стълб, износени стави,
- цироза, белодробна недостатъчност и др.
Напоследък се проявяват и различни видове нервно психични заболявания, което е много тревожна тенденция.
Предполагам, че обхватът на изследванията на здравето на служителите зависи от клиента и бюджета, който той е заделил за това перо. Вие съветвате ли работодателите да се правят профилактични прегледи според спецификата на самата охранителна работа, например, да се изследва зрението на хората, работещи в мониторинг центрове? Да се правят психологически тестове за склонност към агресия и устойчивост на провокации за охранители, работещи в првовокативна среда (барове, дискотеки и др.)? Да се мониторира общото здравословно състояние за хората, работещи предимно нощни смени?
Това е най-правилния път - да се следи здравословното състояние на хората, което обаче зависи и от паричните средства. Тук е мястото на службите по трудова медицина да разработят актуален режим на труд и почивка, да предоставят на работодателите поименни графици в зависимост от възрастовата група. Прегледите могат да се разсрочат във времето в зависимост от бюджета, но те дават възможност след изследване на кръв и урина и снемане на електро-кардиограма, да се диагностира заболяване и да се предприеме навременно лечение. Ако службата по трудова медицина разполага с диагностична апаратура и е в състояние да проведе прегледите на работното място, това е най-добрият начин на профилактика.
Какво бихте посъветвали охранителите, за да избегнат професионалните заболявания?
Професията е тежка и отговорна, особено нощните смени. Всеки сам трябва да си прецени възможностите и да реши кое е по-важно - здравето или финансовата страна. След обстоен медицински преглед и консултация с различни лекари специалисти, ако бъдат установени противопоказания за това работно място, редно е служителят да се пренасочи към друга длъжност.
***
В следващ материал Българската камара за охрана и сигурност ще проучи и представи правната страна при възникнало професионално заболяване и какви са възможностите за претенции на охранителите.