Семинар-дискусия на тема „Необходимост от етичен кодекс за управление на цикъла на обществените поръчки” се проведе днес, 24 март, в БСК. Срещата беше организирана от Българската стопанска камара и Американската агенция за международно развитие (USAID) по Проект „Инициатива отворено управление”.

Г-н Асен Дюлгеров (консултант на Проект „Инициатива отворено управление на USAID) представи пред участващите в семинара повече от 20 представители на браншови камари проект на „Рамкови етични правила при възлагане на обществени поръчки”, чиято цел е да се въведат норми на поведение, на които трябва да се подчиняват участниците в процеса на планиране, подготовка, възлагане, изпълнение, контрол и мониторинг на обществени поръчки. Освен това, с документа се цели постигане на по-добро разбиране и прилагане на нормативната уредба в сферата на обществените поръчки, осигуряване спазването на европейското законодателство, както и намаляване на възможностите за нарушение, когато възложителите разполагат със свобода на преценка при подготовка на заданията.

Рамковите етични правила се подчинява на общите принципи на законодателството на ЕС в областта на обществените поръчки, а именно: обективност, законосъобразност, безпристрастност, прозрачност, конфиденциалност, ефикасност и ефективност, професионализъм, последователност. Чрез документа се цели безпристрастно провеждане на обществени поръчки, избягване на конфликти на интереси, насърчаване на конкуренцията и създаване на обществено доверие в ефективното разпореждане с обществени средства.

В проекта за етични правила се дефинират термини като „свързани лица”, „материални и нематериални облаги”, „поверителна информация” и др., които имат отношение към етиката при провеждане на процедури за обществени поръчки. Например, под „материални облаги” се разбират не само парично оценими права (пари, вземания, ценни книжа, недвижими имоти, движими вещи, дялови участия), но и приемане на услуги, които могат да бъдат остойностени в лична полза или в полза на свързани лица (лечение, образование, пътувания и други подобни). Към „нематериалните облаги” са включени назначения, повишения и освобождаване от длъжности в публичния и частния сектор, както и всички други форми на възможности за въздействие върху човешкото поведение по нематериални мотиви в лична полза или в полза на свързани лица.

Според проекта на Рамкови етични правила недопустими действия и практики са:
1. Нецелесъобразност на самата ОП
2. Целенасочен избор на неподходяща процедура
3. Широко тълкуване на изключенията
4. Манипулиране на обема на ОП
5. Манипулиране на избора на подизпълнители
6. Целенасочено забавяне или преференции в плащанията
7. Упражняване на недопустим служебен натиск
8. Нерегламентирани комуникации с кандидати
9. Активно или пасивно създаване на пречки пред изпълнителя
10. Приемане на подаръци (дарения). Спонсорство
11. Приемане на недопустими актове на вежливост
12. Антиконкурентно поведение
13. Конфликт на интереси
14. Злоупотреба с доверие (неконфиденциалност).

 

   Предложеният проект засяга преди всичко възложителите, но е необходимо обхватът на документа да се разшири и към кандидат-изпълнителите”, смята зам.-председателят на БСК Камен Колев. „През миналата година чрез обществени поръчки са разпределени 3 млрд. лв., а се очаква след 2007 г. тази сума да се утрои с оглед усвояването на структурните и Кохезионния фонд на ЕС. Ето защо, необходимо е още сега да изградим климат на конкурентност и прозрачност при възлагането и изпълнението на обществени поръчки”, заяви г-н Колев.

 

В рамките на днешната среща г-жа Кани Фернандез (консултант на Проект „Инициатива отворено управление на USAID) запозна участниците с ролята на етичните кодекси в страните-членки на ЕС за изграждане на прозрачна и ефективна система за възлагане на обществени поръчки, а г-н Нийлс Хансен (също консултант на USAID) сподели опита на Дания при прилагането на етични кодекси в контекста на почтеност в управлението на обществени поръчки. Г-н Хансен представи, също така, система от мониторингови индикатори и средства за управление на риска при реализирането на обществени поръчки.

В рамките на проведената дискусия участниците в семинара изразиха съпричастност към идеята на организаторите да се пристъпи към създаване и въвеждане на реално действащи етични правила в цялостния процес на обществени поръчки. Общото виждане на представителите на българския бизнес е, че е необходимо да се търсят и прилагат механизми за постигане на по-голяма прозрачност при процедурите по ЗОП с цел ефективно и ефикасно използване на публичните средства, при спазване на общите европейски принципи в тази област.

Прочетено: 3085