ЗА ТРЕТА ПОРЕДНА ГОДИНА БЯХА ВРЪЧЕНИ НАГРАДИТЕ ЗА ИНОВАТИВНО ПРЕДПРИЯТИЕ НА ГОДИНАТА
За трета поредна година бяха връчени наградите за Иновативно предприятие на годината
Събитието се проведе в рамките на Националния иновационен форум,
на 19 декември 2006, в хотел „Шератон”, София
Тази година конкурсът за иновативно предприятие на годината привлече различни фирми, както по размер (микро-, малки, средни и големи предприятия), така и като сфера на дейност. Сред участниците са фирми от секторите електротехника, химия, информационни технологии, материали, рудодобив, машиностроене, хранителна и питейна индустрия и други. Особено положителен е фактът, че някои от кандидатите участват с повече от една иновационна разработка, като повече от тях са новост и за българския и за световния пазар.
Иновативността на кандидатите беше оценена от експертна комисия по набор от критерии на базата на анкетна карта, попълнена от предприятията, участници в конкурса.
Подреждането на фирмите според получените общи оценки беше подложено на логически анализ от експертна група.
Десетте фирми, събрали най-високи резултати бяха, посетени от експерти от фондация “Приложни изследвания и комуникации”. Жури, съставено от представители на Министерство на икономиката и енергетиката Министерство на образованието, Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес, Българска академия на науките и Мисията на световната банка, определи финалистите на заседание проведено, на 14 декември тази година.
В категория "Иновативно малко предприятие" наградата печели "Сатурн инженеринг" ООД. С почетна грамота на второ място в категорията беше отличено "Дявач" ЕООД. С почетна грамота на трето място се класира ЕТ "Боди-Д-Добри Добрев".
В категория "Иновативно средно и голямо предприятие" (с персонал над 50 души) почетна статуетка и грамота получи "Фикосота" ООД. С почетна грамота на второ място беше отличено "Денима 2001" ООД. Трето място се присъжда на "Оптикс" АД.
С почетна грамота специално се отличава миналогодишният победител в категория за малко предприятие фирма "Дейзи технолоджи" ООД.
С присъединяването на България към Европейския съюз на 1 януари 2007 г. пред обществото и икономиката на страната се разкриват нови възможности за просперитет и развитие. Основен фактор за икономически растеж и важен приоритет на ЕС в глобалната икономика днес са иновациите и инвестициите в научна, изследователска и развойна дейност. През 2006 г. водещите иновативни фирми в света са инвестирали в изследователска и развойна дейност 370 милиарда евро, а европейските компании планират да насочат около 40% от своите разходи за НИРД към Източна Европа през 2007 г. За да се превърне в конкурентоспособна иновационна икономика, България трябва да привлече по-голяма част от тези средства.
Третият национален иновационен форум предлага платформа за дискусия как да се използват възможностите на членството на България в ЕС за създаването на отворена и гъвкава национална иновационна система. Фондация „Приложни изследвания и комуникации” представи годишния си анализ на националната иновационна система Иновации.бг 2007: Българската иновационна система в рамките на ЕС. Докладът прави препоръки за подобряване на обществената политика по отношение на иновациите като се базира на най-новите теоретични и емпирични модели в света и отчита специфичната икономическа, политическа, културна и институционална рамка, в която се развива иновационната система на България.
Форумът се проведе със съдействието на Европейската комисия, Генерална дирекция „Предприятия”.
За допълнителна информация:
www.arcfund.net или www.innovation.bg
Тел. 986 7557 , 986 7887 – Теодора Георгиева.