БОЖИДАР ДАНЕВ: СТРОИТЕЛНИЯТ БИЗНЕС ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ДА СЕ ПРЕСТРУКТУРИРА
Г-н Данев, как ще определите състоянието на българската икономика през 2010 г.?
Икономиката в България в момента е в период на преструктуриране. Редица отрасли имаха невероятен успех през последните години в условията на спекулативните пазарни условия като търговията с недвижими имоти, финансовото посредничество, част от строителството, а сега са със затихващи функции. В замяна на това във възход са секторите, които са свързани с износа, с европейската икономика. За 2010 г. можем да обобщим, че беше крайно неуспешна за тези, които разчитаха на спекулативните отрасли, и обратното - печеливша за тези, които имаха стратегическото виждане, че трябва да развиват промишленост, която да има експортна реализация.
Скоро Българската стопанска камара ще излезе с материал за ръста на фирмената задлъжнялост, в това число и на междуфирмената. Един от индикаторите за това са лошите кредити в банковата ни система, които нарастват. За радост банковата система е натрупала резерви, за да защити своята стабилност, но потърпевши отново са бизнесът и икономиката. Сивият сектор продължава да расте. Лошото е, че той има различни проявления - веднъж е в бизнеса, на работните места, плащанията на осигуровките. За нас той няма да бъде ограничен, а ще нараства.
Как ще определите взаимодействието си с българското правителство?
То продължи с всички негативи от изминалата 2009 г. Изработихме антикризисен план заедно с управляващите и синдикатите, като постигнахме пълен консенсус, което е голям успех. Но всички мерки, които са в подкрепа на бизнеса, не се осъществиха през изминалата година. Реалност станаха тези, които бяха предложени от синдикатите. Така че има какво още да стори правителството. То обеща електронно правителство, прехвърляне на част от услугите, които извършва на частния бизнес.
Положителни ли са предвижданията ви за настъпващата година?
През 2011 г. много бавно ще излизаме от кризата, на основата на преструктурирането на бизнеса. В никакъв случай не може да се разчита, че ще има някакви гигантски успехи. Важното е да отчитаме кризата, която съществува и в еврозоната, и знаете, че не е никак лека. Тя е свързана, разбира се, с проблемите на някои държави и големите им бюджетни дефицити. Страната ни има една лоша ликвидност в цялата икономика, това не може да не даде сериозно отражение върху ръста на БВП, който ще бъде доста символичен. Няма да стигнем предвиждания от Министерството на финансите ръст от 3,6% на икономиката. За мен също се подценява инфлацията, която ще бъде доста по-висока. Да се надяваме, че ще бъде закрепен бюджетният дефицит и ще остане в маастрихтските критерии.
Смятам, че няма да има актуализация на бюджета, защото той е направен много консервативно, с доста резерви. През 2010 г. направихме актуализация, и то по средата на годината, като отново не можахме да прогнозираме добре ръста на БВП. Той беше заложен за 0,7%, но едва ли ще го достигнем. Може би някъде около 0, но всичко зависи от това как ще бъде изчислен. В строителния сектор ще продължава преквалификацията от строителството на сгради и административни постройки, хотели в изграждане на инфраструктура.