БСК ПРИВЕТСТВА НАМЕРЕНИЯТА ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА БЮДЖЕТЕН БОРД
Икономическите и политическите уроци на близката ни история показват, че колкото повече законови ограничения се налагат на политическия елит, колкото повече се намаляват степените на свобода за вземането на политически продиктувани решения, толкова по-голям е просперитетът на българското общество.
Приемането на Закона за валутния борд, наложените ограничения от Международния валутен фонд, приемането ни за членове на НАТО и ЕС, вкл. транспонирането на европейското законодателство недвусмислено показаха, че подобни ограничения, като цяло, са полезни за българската политико-икономическа действителност. Днешните негативни уроци „ЕRМ ІІ" и „Шенген" също действат мобилизиращо - както на политиците, така и на цялото общество.
В този смисъл, ние подкрепяме всяко законово ограничение на свободата на политиците да променят икономически аксиоми, доказани в световното развитие, защото икономиката не търпи политически волунтаризъм.
Приветстваме намеренията за въвеждане на Пакт за финансова стабилност, с който законово да бъдат пресечени опитите на политици за въздействие върху икономиката. Нещо повече, още на 1 май 2010 г. БСК предложи прилагането на принципите на т. нар. бюджетен (финансов) борд.
Пактът за финансова стабилност трябва да бъде последван от бързо транспониране на Директивата на ЕС (2000/35/ЕО) за 30-дневното плащане от страна на държавата към бизнеса, както и да бъдат създадени публични регистри на салдото по ДДС, невърнатите акцизи и дължимите плащания по обществени поръчки, в изпълнение на антикризисните мерки от 2010 г. Изключително важно е всички тези промени да бъдат осъществени преди предстоящите местни и президентски избори.
Държавата, в т.ч. общините и държавните предприятия, трябва да се държат като реални търговски субекти в отношенията си с бизнеса. От държавата очакваме да провежда политика, да регламентира правила и да контролира спазването на тези правила, а не да се намесва пряко в икономиката. Убедени сме, че колкото по-малко държавна намеса има в икономиката, толкова по-голям просперитет ще постигаме.