Стартирането на българската енергийна борса се отлага за средата на 2012 г., съобщиха за вестник "Класа" източници от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.  

Причината за забавянето е, че все още не са подготвени и влезли в сила промените в Закона за енергетиката, с които да се регламентира дейността на борсата.

Първоначалните очаквания на министерството бяха, че до края на тази година структурата можеше да заработи, но работите по нея закъсняват с няколко месеца.

В момента Електроенергийният системн оператор (ЕСО) пробва тестово новите правила за работа на свободния пазар. Друг проблем пред свободния пазар у нас е забавеното преструктуриране на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

Още през март от структурата му трябваше да бъдат отделени ЕСО и "Булгартрансгаз", за да се отговори на изискванията на третия либерализационен пакет и да се даде база за създаване на свободно договорени цени на ток и газ.

Създаването на борса у нас е от ключово значение за развитието на пазара, подчерта и Мартин Тафров, ръководител управление "Продажби на електроенергия" в АЕЦ "Козлодуй".

По думите му в момента основно две централи доставят ток на свободния пазар - това са атомната централа и ТЕЦ "Марица-изток 2", които са с един собственик - БЕХ.

Според Тафров платформата е трябвало да заработи още в средата на 2007 г., когато пазарът на енергия формално бе либерализиран.

По-добрият вариант за страната ни е да се присъедини към някоя от съществуващите борси в района. Българската платформа едва ли ще бъде ликвидна, защото има само двама основни производители, смятат още от АЕЦ "Козлодуй".

Оттам планират да започнат да предлагат енергията си за продажба по различни тарифи, каквито запитвания е имало от бизнеса. Около 40% от тока на централата през 2010 г. е бил за свободния пазар. Това са около 5,6 млн. мвтч.

В България пазарът е свръхрегулиран, цените се задържат изкуствено ниски и все още по-голямата част от енергията минава през един търговец, обясни вчера Владимир Дичев, изпълнителен директор на "ЧЕЗ Трейд България". Той добави, че крайната цена на тока за бита е с около 35% по-ниска, отколкото е на пазара на едро.

В сегашната ситуация борсата не би могла да работи и няма да има референтна цена енергията, която се търгува там.

Ако не се изгради реална борса обаче, има опасност енергийните потоци просто да заобикалят страната ни или да минават транзитно оттук. Дичев уточни, че на почти всички държави в региона има действащи под някаква форма трейдингови платформи.

Следствие от създаването на подобна структура може да бъде поскъпването на тока за бизнеса.

Поскъпване на енергията с 30% се очаква да има и заради предстоящото купуване на квоти въглеродни емисии, което се очаква през 2012 г., твърди Камен Колев, зам.-председател на БСК.

Прочетено: 3063