СТАНОВИЩЕ

На БЪЛГАРСКА СТОПАНСКА КАМАРА – СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИЯ БИЗНЕС

Относно:  Проект за регламент на Съвета на ЕС за обозначаване
страната на произход на продукти, внасяни в ЕС

Въпросът за обозначаване на потребителските стоки с индикативен етикет за произход е поставян с различна острота от 2002 г насам. През 2004 и 2005 г, основно във връзка с отпадане квотите за внос на текстилни продукти в ЕС, започна сериозна дискусия. Позицията, защитавана от веригите за търговия на дребно, бе че на практически всички изделия, изработени за тях в други страни, трябва да се поставя обозначение “Made in Europe”. По този начин, и под флага за защита на потребителите – да имат правото да купуват на по-ниски цени, се преследва краткосрочна политика на заемане на по-големи пазарни дялове. Практиката показа, че независимо от отпадането на квотите и намаляването на митата с 20, 60 и повече процента, намаляване цените на потребителските стоки не бе регистрирано. Така и един от аргументите – „за улесняване потребителите при избора им”, на практика е силно подвеждащ. Надпис “Made in Europe” не само че няма да „ограничи възможностите за по-ефективно предотвратяване на неверни или подвеждащи претенции за произход”, а точно обратното.

Единствената констатация, която подкрепяме, е за липсата на контрол, дефиниция и правила за произход на стоките за целите на маркетинга.

БСК е предложила на МИЕ и на ЕК да не се подменят утвърдени и световно регламентирани правила за произхода на стоките с други такива. Съществуващата правна уредба ясно дефинира какви преработки трябва да претърпи всяка една стока за да получи съответен произход, на базата на които се издава сертификат за произход. Освен правила, съществуват и утвърдени контролни механизми и органи, които да ги прилагат.

Вместо да поставяме подвеждащи надписи от рода на “Made in Europe”, отново предлагаме потребителските стоки да носят обозначение “product with certificate of EU origin”. Това е еднозначно, доказуемо и контролируемо и не изисква нови правила, администрация и т.н.

Подкрепяме териториалния обхват на проекта за регламент, а именно Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Турция да бъдат изключени от Регламента.

БСК
София, 19.03.2007

Прочетено: 2399