Н.Пр. г-н Лешек Хенсел, посланик на Република Полша, се срещна днес (13 юни 2011 г.) с председателя на Управителния съвет на БСК Сашо Дончев и със зам.-председателите на БСК Георги Шиваров, Камен Колев и Димитър Бранков. В срещата участваха още главният секретар на БСК Петър Денев и ръководителят на отдел „Международни икономически отношения" в БСК, Веселин Илиев. Г-н Хенсел бе придружен от д-р Гражина Хороншикевич, съветник и ръководител в отдел „Промоция на търговия и инвестиции" към посолството на Полша у нас.

Срещата бе инициирана от Българска стопанска камара във връзка с предстоящото ротационно председателство на ЕС, което ще се поеме от Полша на 1 юли 2011 г.

Н.Пр. г-н Лешек Хенсел бе запознат накратко с историята и дейността на БСК и с актуалната икономическата ситуация в страната. Ръководството на БСК представи и приоритетните за камарата сфери, сред които намаляване на безработицата, нарастване на производителността на труда, по-добро усвояване на средствата от европейските фондове, бъдещето на пенсионно-осигурителанта система, състоянието и устойчивостта на валутния борд, климатичната политика на България и други.

Г-н Дончев изрази безпокойството си от лошото функциониране на съдебната система, нарастващата корупция, както и проблемите с Търговския регистър. Той се поинтересува какви полезни практики има в Полша и как полското правителство се справя с ефектите от икономическата криза.

На свой ред, Н.Пр. г-н Лешек Хенсел обясни, че Полша е съумяла да избегне задълбочаването на икономическата и финансова криза, благодарение на добре функциониращия си вътрешен пазар. Посланикът отбеляза още, че в Полша се строи интензивно, но не само магистрали, а и друга инфраструктура като водопроводи, канализация и др.

Съществена разлика между двете страни, според г-н Хенсел е, че в Полша властта е значително по-децентрализирана отколкото в България и там местната администрация разполага с по-големи възможности. Г-н Хенсел съобщи, че предстои посещение на представители на българската местна власт в Полша, което би било добър начин за почерпване на опит от друга държава-членка на ЕС.

Друг пример за добра политика е създаването от страна на полските предприемачи на условия за насърчаване на младите хора да участват активно в икономиката. Така например, редица работодатели изграждат детски градини към предприятията в помощ на семействата с малки деца. Разкриват се, също така, работни позиции, който да могат да бъдат обслужвани дистанционно посредством интернет и които не налагат присъствието на служителя на място; изграждат се т.нар. „инкубатори за предприемчивост" в местната администрация, където младите хора могат да получат информация как да кандидатстват и усвоят средства от европейски фондове или как да развиват бизнес.

Във връзка с предстоящото Полско председателство на ЕС Н.Пр. г-н Лешек Хенсел заяви, че сред приоритетите ще бъде развиването на вътрешния пазар на държавите-членки и енергийната сигурност в ЕС.

 

Прочетено: 2602