На 20 и 21 юни 2011 г. се проведе двудневна работна среща между Българска стопанска камара и Фондация „Конрад Аденауер" по съвместен проект, озаглавен „Българските мениджъри по време на икономическата криза - кои направиха бизнеса си по-успешен". Срещата бе организирана от БСК, а символичен домакин на събитието бе Централният кооперативен съюз (ЦКС).

Главният секретар на БСК Петър Денев откри форума с приветствие към участниците от името на камарата и фондация „Конрад Аденауер", след което представи накратко бизнес климата в България и предизвикателствата пред икономиката. Лектори на събитието бяха водещи експерти от Българска стопанска камара, Централен кооперативен съюз, Браншова камара по целулоза и хартия, Българска браншова камара - машиностроене и Браншова камара на индустриалните хлебопроизводители. Те представиха вижданията си за влиянието на различни фактори върху конкурентоспособността на фирмите по време на криза и нуждата от търсене и разпространение на позитивни примери. Бяха споделени положителен опит и „добри практики" на фирмите от посочените по-горе сектори на българската икономика, които не само са успели да оцелеят  в условията на глобална икономическа и финансова криза, но са постигнали и по-добри резултати, спрямо предходни периоди. Амбицията на организаторите е тези „добри практики" да бъдат разпространени и популяризирани сред всички браншови камари, членуващи в БСК.

Съвместният проект между Българска стопанска камара и Фондация „Конрад Аденауер" има за цел да подобри информираността на браншовите и регионалните работодателски организации и членуващите в тях фирми за стратегическата взаимовръзка между фирменото управление и ключовите професионално-личностни качества на мениджърите с оглед преодоляване на финансовата и икономическата криза и постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж на фирмено равнище. В по-широк контекст, сред очакваните резултати е и повишаването на ефективността на институционалното сътрудничество и координацията между браншовите и регионалните организации и структури, останалите социално-икономически партньори, центровете за обучение на възрастни и местните административни власти, насочено към повишаване компетентността на мениджърите на различно управленско ниво като основа за по-добро и по-успешно фирмено управление. Някои от специфичните цели на проекта са:

  • Систематизиране на налични практики и опит на фирмено равнище при преодоляване на икономическата и финансовата криза в България;
  • Анализ и систематизиране на взаимовръзката между успешното управление и професионално-личностните качества на мениджърите;
  • Разработване на компетентностни модели на управленски кадри от различни йерархични нива в успешни фирми, преодолели икономическата и финансовата криза;
  • Разработване на компетентностни профили за успешни висши мениджъри, мениджъри от средно управленско ниво и оперативни мениджъри във фирми, успешно преодолели икономическата и финансовата криза;
  • Систематизиране на възможностите за подобряване на институционалното сътрудничество между социално-икономическите партньори при усъвършенстване на формите и съдържанието на професионално обучение на мениджъри от различни йерархични нива на фирмено ниво и секторно ниво;
  • Популяризиране на резултатите от проекта и приноса на Фондация „Конрад Аденауер" за развитието на работодателските организации и индустриалните отношения в България сред целевите групи на проекта.

Проектът кореспондира с една от най-съществените практически задачи на България в контекста на новата Стратегия на Европейския съюз - „Европа 20/20", а именно - постигането на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж чрез повишаване качествата на работната сила.

Целевата група, към която са ориентирани дейностите на проекта, включва мениджъри от различни йерархични нива от успешни фирми от водещи сектори на икономическите дейности в България, представители на браншови работодателските организации и местни неправителствени организации, експерти и представители на регионални и браншови работодателски организации и местни органи, членуващи в БСК, експерти и представители на местни неправителствени организации, функциониращи в различни сфери на устойчивото местно развитие, експерти и предприемачи от различни сектори на икономическите дейности,  представители на регионални и местни администрации и др.

Планираните дейности са ориентирани основно към експертно укрепване на работодателските организации и социално-икономическите им партньори и повишаването на техния  капацитет на регионално и местно ниво при усъвършенстване на формите на професионалното обучение и  разработването на различни методически материали за усъвършенстване на ключовите компетенции на мениджъри на различни нива.

Партньори по проекта на водещата организация-изпълнител - Българска стопанска камара, са: Асоциация за развитие на човешкия капитал в индустрията, Българска асоциация по пожарна и аварийна безопасност, Българска браншова камара на химическата промишленост, Браншова камара на индустриалните хлебопроизводители, Асоциация „Български врати и прозорци", Браншова камара на целулозно-хартиената промишленост, Българска браншова камара - машиностроене, Централен кооперативен съюз, Съюз на аграрните организации в България, Сдружение на предприемачите в Панагюрище, Индустриална стопанска асоциация - Пазарджик, Индустриална стопанска асоциация - Пловдив.

Прочетено: 2058