ХОТЕЛИЕРИ ОБЖАЛВАТ ТАКСИТЕ В "СЛЪНЧЕВ БРЯГ"
Хотелиери вече обжалват пред Апелативна прокуратура- Бургас таксите, наложени от търговското дружество „Слънчев бряг" АД, в което държавата държи 75%.
"Ние сме против незаконните действия на „Слънчев бряг" АД, от които сме засегнати пряко", съобщи вчера на пресконференция Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците „Слънчев бряг".
За доставчици, за таксиметрови услуги, рикши и др. се плащат 200 лева на автомобил за сезона. За временни обекти на главната алея „Кубан" е определена такса от 350 лева на сезон, съобщи в. "Класа". Хотелиерите посочиха още, че дружеството събира такса от 70 стотинки на човек от туроператорите за ползване на алеите при организирането на т.нар. бар кролове (организирано обхождане на барове за определено време от групи чужденци, при което се събират до 195 души).
Според плана за застрояване на Слънчев бряг улиците в курорта не са частни, а са публично-общинска собственост, твърдят хотелиерите. "Дружеството няма почти никакви приходи, то не е собственик вече и на инфраструктурата - ЕВН е на електропреносната мрежа, ВиК е на ВиК-Бургас, плажът е на концесия, зелените площи вече са едва 10% от общите в курорта, коментира Сава Чаролеев", председател на КС на Съюза на собствениците и собственик на хотелите „Витоша" и „Рила" в комплекса.
Затова сме против двойното облагане с допълнителна инфраструктурна такса, а освен това плащаме и туристически данък, твърди той. "Общината досега прибира само приходите от данък сгради, такса смет, новия туристически данък, без да влага и един лев в Слънчев бряг", смята Веселин Налбантов от УС на съюза и собственик на хотел „Колизеум". Дружеството не поддържа комплекса, няма никакви активи и затова се опитва да администрира комплекса, без да извършва търговска дейност, да налага правила, допълни той.
„Ние плащаме 200 000 лева такса смет и данък сгради на община Несебър и от 300 000 нощувки приблизително 300 000 лева туристически данък, или общо половин милион в местната хазна. Те не се връщат обратно в курорта", обясни и Михаил Попов, изпълнителен директор на „Дит хотели" („Еврика" и „Маджестик").
"Още през април поискахме да се забранят временните обекти, вместо това дружеството ги узаконява чрез събирането на такси от тях", смятат собствениците на хотели в „Слънчев бряг-запад". Там има повече хотели, а не апартаментни комплекси, които преобладават в източната част на комплекса, и не плащат допълнителни такси. Според Налбантов от този бизнес, в който са допуснати около 1150 незаконни временни обекта, влизат около 500 млн. лева, които захранват сивата икономика.
Тези обекти не съществуват в закона и за тях не са плащани наеми или такси. Той посочи, че информацията е била представена пред министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. Всички тези проблеми са резултат от основния и най-важния проблем за Слънчев бряг - за собствеността върху инфраструктурата. Този въпрос трябва да се реши по пътя на диалога между община Несебър, държавата и дружеството, обясни председателят на Съюза на собствениците в курорта Елена Иванова.
Най-после община Несебър трябва да влезе в ролята си и щом прибира приходите от такси, да вземе и инфраструктурата, която да стопанисва. Общината обаче бездейства. Съоръженията бяха оценени на 14 млн. лева, които общината да плати за 7 г. по 2,5 млн. лева. Според кмета Николай Димитров тези разходи щели да обезкръвят общината, но защо тогава не се отказва от приходите й, коментираха собствениците.
Държавата, в лицето на премиера Бойко Борисов и министъра на икономиката Трайчо Трайков, е категорична в едно - че ситуацията трябва да се промени. Все още обаче няма решение как това ще стане на практика.