ПРИРОДНИЯТ ГАЗ ПОСКЪПВА С 6,67% ОТ ОКТОМВРИ
С 6,67% до 594,37 лева за 1000 куб. метра без ДДС, поскъпва природният газ от октомври. Това реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на закрито заседание, след като по-рано днес обсъди с ръководството на "Булгаргаз" предложението за новата цена. Комисията определя нова цена на природния газ на всяко тримесечие. По-рано днес цената беше обсъдена и на консултативен съвет с участието на синдикати, работодатели и бизнес асоциации, предаде БТА.
Предложението на "Булгаргаз" за поскъпване на природния газ през четвъртото тримесечие беше за 13,86 на сто. Първоначалното предложение на работната група от ДКЕВР за поскъпване от октомври беше за 8,6 на сто. Малко над 100 млн. лв. са задълженията на топлофикациите в страната към „Булгаргаз".
Потреблението на газ за първите девет месеца на годината се е увеличило с над 16 на сто спрямо същия период на 2010 г. Това каза изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов след заседанието на ДКЕВР. От общата сума 70 млн. лв. са задълженията столичната "Топлофикация".
Гогов сподели, че е най-притеснен от ситуацията в Шумен, където местната топлофикация дължи 18 млн. лв. Той изчисли, че при средна годишна консумация от порядъка на 3 млн. лв. това означава, че шест години не е разплащано консумираното синьо гориво. Шефът на "Булгаргаз" беше категоричен, че доставчикът ще търси правата си по съдебен път и вероятно ще поиска несъстоятелност на дружеството.
Димитър Гогов заяви, че не е оптимист за цената на газа от Нова година, ако бъде утвърдено предложеното от ДКЕВР поскъпване за четвъртото тримесечие на 2011-а. „Не съм оптимист, че ще има задържане или намаляване на цената от 1 януари, но предварителните разчети на „Булгаргаз" ще са ясни най-рано в средата на ноември", поясни той, цитиран от Dariknews.bg .
Една от топлофикациите, която има големи задължения към газовия доставчик „Булгаргаз", е във Враца. Директорът й Кремен Георгиев заяви, че дълговете към доставчика са към 5 млн. лева и се изплащат поетапно. Задълженията са натрупани от 2006 г., когато цената на природния газ се е повишавала много повече от топлоенергията за потребителя. По думите му броят на абонатите е константен, но те дължат около 5,5 млн. лева на дружеството.
Георгиев изрази надежда, че няма да има отлив на потребители, тъй като климатиците и печките не могат да заменят качеството на централното топлоснабдяване. Топлофикационното дружество във Враца няма неизплатени задължения към държавата.
Единствените му дългове са към „Булгаргаз", категоричен бе Кремен Георгиев. Mинистърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков отказа да коментира в детайли предстоящото ново увеличение на цената на природния газ. Същевременно призова топлофикационните дружества да се модернизират и да намалят загубите си.
Битовите потребители ползват три четвърти от произведената топлоенергия, допълни Трайков и очерта четири основни фактора, които биха им помогнали да запазят потребителите си - качествена услуга, чисти и ефективни технологии, удобство за потребителя и поносими цени. Министърът подчерта, че с годините се увеличава броят на дружествата с отрицателни финансови резултати. Загубите от централата до радиатора на потребителя са около 23 процента. „Никой не е склонен да плаща близо с една четвърт отгоре заради дружество, което не е оптимизирало дейността си", категоричен бе Трайков.
По-рано днес пред БНР заместник-председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски изказа мнение, че едва ли ще се намери ресурс за по-умерено поскъпване, както се тиражира в печата: Не мисля, че могат да намерят такъв вариант. Това естествено рефлектира върху увеличение на цената на електрическа и топлинна енергия, произведена от топлофикационните дружества. На някои места ще бъде увеличена с около 3-4%, на други места - с около 5%.
Цифром изразено - за София от 78 лева за мегаватчас на топлинна енергия без ДДС, предложението е за около 82 лева. Сега въпросът е да избегнем ново поскъпване от догодина предвид претенциите на "Бургаргаз" и търговската политика на Русия, допълни Терзийски. Трябва да вземем предвид, че от 1 януари нашият доставчик може да постави и други условия.
Така че очаквам да има увеличение на цената на газа, но се надявам и разчитам на уверенията на регулатора, че ще бъде избегнато, коментира още той. Дълговите проблеми на топлофикациите са на път да бъдат овладени в близките 2-3 години, смята Валентин Терзийски. Той увери, че финансовата стабилизация на дружествата не означава непременно поскъпване на топлинната енергия, а ефективно използване на енергоносителите.
По думите му, в София това може да стане до година и половина.