ФИЛИП ДЕ БУК: ЕВРОПЕЙСКИТЕ РАБОТОДАТЕЛИ И СИНДИКАТИ ИМАТ ОБЩА ЦЕЛ - ДА СЕ ИЗМЪКНЕМ ОТ ТАЗИ КРИЗА И ДА СЪЗДАДЕМ ЕДНА ПО-СИЛНА ЕВРОПА
Акценти от речта на Филип де Бук, генерален директор на BUSINESSEUROPE, по време на провеждащата се днес, 17 октомври 2011 г., в Брюксел, Тристранна среща на върха
- Последните няколко тристранни срещи на върха се проведоха при трудни икономически обстоятелства, но може би никога досега ситуацията не е била чак толкова драматична. Ето защо ние разбираме, че заседанието на Европейския съвет е отложено, за да се намери решение на кризата в Еврозоната, и приемаме, че това също има последици за нашата среща. Истинският приоритет сега е да се сложи край на този начин на управление на кризата, край на кризата на доверието.
- Икономическата ситуация се влоши през лятото. Ние наблюдаваме един порочен кръг от политическа нерешителност, която подхранва нестабилността на финансовите пазари, което на свой ред вреди в краткосрочен план на доверието на потребителите и на бизнеса. Безработицата се стабилизира на почти 10% (23 млн.души) и това е основната ни грижа. Има и някои поводи за оптимизъм - бизнесът създаде през тази година нови половин милион работни места и, в сравнение с предишната година, безработицата падна в 16 страни-членки, като най-драстичен е спадът в Балтийските страни.
- Положението на младите хора остава критично. Повече от 5 млн. млади са безработни и са изложени на риск да станат част от „изгубеното поколение". Чухме призива на президента Барозу към дружествата да положат специални усилия, за да осигурят места за стажуване и чиракуване. Точно това правят работодателите. Много фирми са склонни да направят и повече. Но те не могат да го направят сами. По-ефективното образование и задълбочаване на партньорството с бизнеса са от съществено значение. Ние сме готови да проучим, съвместно с нашите социални партньори на европейско ниво, идеята „Възможности за младежки инициативи", но това трябва да бъде повече от символично действие - тази инициатива трябва да добие реална стойност.
- Какво можем да очакваме от социалния диалог на европейско равнище? Социалният диалог със сигурност е доказал своята стойност. Ние се ангажираме с неговото бъдеще. Справянето с предизвикателството „заетост" трябва да бъде наш приоритет № 1. Работодателите ще дадат своя принос 10 млн.души, които са безработни за повече от 6 месеца, до две години да се върнат на работа, но ние трябва да бъдем креативни и да получим подкрепа от нашите социални партньори.
- BUSINESSEUROPE е поддръжник на либерализацията на пазара на труда и реформа на системите за обезщетения. От друга страна, ние призоваваме за мерки, които да доведат до подобряване на уменията на работната сила, което ще повиши производителността на труда.
- Всички сме съгласни, че имаме нужда от икономически растеж, за да намалим безработицата. Ние ще публикуваме пълна актуализация на нашата икономическа прогноза през идния месец. Очакваме икономическият растеж в ЕС за тази година да намалее незначително спрямо прогнозата ни от пролетта за 1.8% ръст. Но ние сме по-малко оптимистично настроени за 2012 г., заради продължаващата политическа несигурност. Ако се приложат координирани, съгласувани и решителни действия, политиците могат да прекъснат порочния кръг и да спомогнат за възвръщане на доверието. Това трябва да бъде залогът за следващото заседание на Съвета, посветено на бъдещето на Еврозоната.
- Нашата молба към лидерите на Европейския съвет е в три направления:
o Водещ приоритет е защитата на еврото. Досега сме спестили повече от 25 млрд.евро годишно от разходите за обмен на валута. Единната валута увеличава конкурентоспособността, производителността на труда и ръста на икономика.
o Второ, трябва да се засили икономическото управление, за да се постигне фискална консолидация и да се насърчат структурните реформи в държавите членки. Споразумението за шестте законодателни предложения за подобряване на икономическото управление е важна стъпка в тази посока. Подкрепяме мерките за увеличаване на правомощията на Европейския механизъм за финансова стабилност, но ние не сме съгласни с позицията на Европейската конфедерация на профсъюзите, че тази финансова дисциплина атакува социалния диалог. Не само тези изключителни обстоятелства, в които сме поставени, изискват извънредни мерки. Пакетът с шестте законодателни предложения се позовава многократно на ролята на социалните партньори и признава необходимостта от зачитане на различията в националните системи, но това не означава, че те не трябва да бъдат наблюдавани и координирани. Все още продължава финансовата несигурност на пазарите. По-нататъшните действия за подобряване на икономическото управление са задължителни. В краткосрочен план, ние напълно подкрепяме усилията за рекапитализиране на финансовата система, за увеличаване на финансовата стабилност и подпомагане привличането на инвестиции.
o На трето място, ние настояваме Европейската комисия и правителствените ръководители да се съсредоточат върху развитието на малък брой предложения, които наистина могат да подпомогнат икономическия растеж. Постигането на 75% заетост до 2020 г. означава, че компаниите трябва да създадат 17.6 млн. нови работни места. Това е тежко предизвикателство. Ако комисията е сериозна в намеренията си да изпълни тази стратегия, то тя трябва да направи всичко възможно да подпомогне процеса по създаване на работни места, а да не го възпрепятства.
§ Ние не се нуждаем от предложения, които ще направят преструктурирането на компаниите по-трудно.
§ Ние не се нуждаем от нови изисквания за платежоспособността и увеличаване на осигурителната тежест, защото това ще доведе до затваряне на бизнеса и до по-малко инвестиции.
§ Ние не се нуждаем от данъка върху финансовите операции, още повече, че собственият анализ на ЕК показа потенциалната му вреда за растежа и заетостта.
§ Ние се нуждаем от пълно прилагане на директивата за услугите и на Програмата в областта на цифровите технологии, от ускоряване на преговорите за споразуменията за свободна търговия с партньори с висок приоритет. Нуждаем се от рамковата програма за научни изследвания и иновации "Horizion2020", която е пряко насочена към растежа.
- Нашата съдба и бъдещият ни просперитет зависи от това как ще действаме в следващите няколко седмици и месеци. Отговорностите и залозите са гигантски. Работодателите и синдикатите може да не са съгласни по много въпроси, но ние имаме една обща и първостепенна цел - да се измъкнем от тази криза и да създадем една по-силна Европа.