Навлизането на значими португалски инвеститори в България ще ускори успешната ни интеграция в европейските пазари, заяви министър-председателят Сергей Станишев пред участниците в българо-португалския бизнесфорум, който се проведе днес, 3 май, в Лисабон (Португалия).

По време на визитата си в Лисабон г-н Станишев е придружен от над 30-членна бизнес делегация, начело на която е председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. В нея са включени представители на компании от хранително-вкусовата, фармацевтичната и текстилната индустрия, високотехнологичния и строителния бизнес и др. От португалска страна в бизнес форума взеха участие повече от 100 фирми от различни икономически сектори.

В конгресния център "Алкантара" премиерът подчерта, че България поддържа добри отношения със съседните си държави и португалският бизнес има отворени пазари не само към българския, но и към пазарите на останалите балкански държави. Сергей Станишев изтъкна, че през м.г. постигнатият икономически растеж е над 6%, а чуждестранните инвестиции са над 4 млрд. евро. Министър-председателят посочи, че България е постигнала напредъка си благодарение на изпълнението на критериите за членство в ЕС. Приоритетните насоки за икономическо развитие и повишаване конкурентоспособноста на икономиката ни са свързани с модернизиране на инфраструктурата, насърчаване на инвестициите и иновациите, поддържането на стабилна финансова и макроикономическа среда, подобряване на бизнес климата и насърчаване на предприемачеството.

Пред участниците във форума председателят на БСК представи възможностите и актуалното състояние на българската икономика. През 2006 г. стокообменът между България и Португалия достигна най-високата си стойност за последните 15 години. Той е 93 млн. долара, което е ръст от 45 на сто. Българският износ се увеличи със 121% спрямо 2005 г. За португалския пазар страната ни е изнесла стоки за 57,1 млн. долара. Вносът е за 35,83 млн. долара. Експортът включва предимно суровини и стоки с ниска степен на преработка – плосковалцувани продукти от желязо, ациклени алкохоли, пшеница и т. н. 70 на сто от португалския внос е корк и изделия от него. За периода 1999-2006 г. португалските инвестиции в България са близо 10 млн. долара. Те са основно в преработката на корк, винарската и обувната промишленост и др.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов, заместник-министърът на икономиката и енергетиката Корнелия Нинова и председателят на Българска агенция за инвестиции Стоян Сталев представиха пред португалските делови среди възможностите за бизнес в България.

Министър Гагаузов подчерта, че през територията ни преминават 5 от 10-те трансевропейски транспортни коридори и това е катализатор за развитието на инфраструктура на страната. Той открои приоритетните транспортни проекти и изтъкна, че преди седмица е стартирал един от важните за страната ни проекти – автомагистрала “Тракия”, и неин концесионер е консорциум от 3 португалски компании MSF-MONIZ DA MAIA, SERRA&FORTUNATO и LENA ENGENHARIA E CONTRUCOES, и две български фирми. С изпълнението на договора Португалия ще заеме водещо място сред европейските инвеститори у нас, каза Гагаузов. Министърът на регионалното развитие и благоустройството посочи пред португалските инвеститори и перспективните сфери за реализиране на съвместни инициативи - ВиК сектора и предстоящото концесиониране на пристанищата за обществен транспорт. Той съобщи, че в момента Министерството на транспорта подготвя промени в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на България, с което ще се създадат конкурентни условия за развитието на пристанищните услуги.

Прочетено: 2228