ДО МЕСЕЦ ХИЛЯДИ СЧЕТОВОДИТЕЛИ ТРЯБВА ДА СЕ РЕГИСТРИРАТ В ДАНС
Хиляди счетоводители и частни съдебни изпълнители бяха подлудени с поредната законодателна недомислица. През юли всички лица, извършващи счетоводни услуги, и частните съдебни изпълнители бяха включени в списъка с професии, които са длъжни да следят превантивно за пране на пари. До 27 ноември те трябва да са приели вътрешни правила как ще става това, а документите трябва да постъпят в ДАНС най-късно до 11 декември. Дни преди изтичане на крайния срок много счетоводители продължават да не знаят за новото задължение, а неяснотите в закона се увеличават. Това няма да спести глобите на нарушителите, става ясно от съобщение на ДАНС.
Новото изискване е изумило счетоводните форуми още при обнародването му през юли. Дни наред в тях са се водили спорове дали задължението за изготвяне на вътрешни правила важи само за новорегистрирани счетоводни къщи или за всички. Спорът е възникнал заради текст в закона, според който вътрешните правила се представят пред ДАНС до 4 месеца след регистрирането на съответното задължено лице. Изричен текст за двете нови групи задължени лица няма. След тълкуване из форумите и питания в ДАНС се оказало, че 4-месечният срок за новорегистрираните ще важи по аналогия и за останалите.
До последно не се знае и кой трябва да докладва на ДАНС, става ясно от задаваните в odit.info въпроси. Депутатите са записали, че задълженията да изготвят вътрешни правила и да изпълняват всички други дейности по закона важат за всички лица, които по занятие извършват счетоводни услуги. Дефиниция какво точно следва да се разбира под това в закона няма. Според юристи в този си вид законът не касае счетоводителите, наети на трудов договор в дадена фирма. И до момента обаче липсва яснота дали хората, които работят на граждански договор само за една фирма, са длъжни да изпълняват специалния ред. Според участник във форума на odit.info от ДАНС са разяснили, че задължението не важи при един граждански договор, но други счетоводители отхвърлят това тълкуване. Въпроси има и за счетоводители от счетоводни къщи, които извършват услуги на фирми по граждански договор. В този случай не е ясно дали задължението е на счетоводната къща или и на счетоводителя с конкретния граждански договор.
Депутатите са натоварили с безумни изисквания и самата ДАНС. Така например счетоводителите и частните изпълнители имат право сами да изготвят вътрешните правила на базата на закона, но самите текстове следва да се утвърдят от председателя на ДАНС. За да улесни целия този процес, агенцията е изготвила примерен образец с правила от 19 страници, който на практика представлява копие на всички членове от закона, засягащи двете групи. Много от счетоводителите смятат да ползват образеца, но други се канят да правят собствени по-кратки версии. Това обаче е свързано с риск от неуспех, защото агенцията имала практиката да връща текстовете с напътствия за редакция. "На една колежка са върнати правилата с 5 страници пояснение и напътствия", разказва счетоводител. Счетоводителите недоволстват и защо им се иска и копие от актуалното състояние на фирмата, както и договор за извършване на счетоводни услуги, когато това става по граждански договор. Покрай неяснотите в закона може да се очаква, че много счетоводители не знаят за новото задължение.
Според председателя на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев организационните проблеми при тях са отстранени. "Изготвихме с ДАНС примерни правила и положихме усилие да се вместим в срока", обясни Дичев. Според него обаче законът не е съобразен с дейността на частните съдебни изпълнители и трудно може да се напълни със съдържание. "Законът изисква да се докладват съмнителни сделки, да се идентифицират реални собственици по тях, а при нас сделка няма. Има принудително изпълнение на влязъл в сила съдебен акт", обясни Дичев. Според него евентуални проверки могат да се правят само при публичните търгове за разпродажба на имущество. Дичев се усъмни, че изискваната по закона идентификация на реален собственик на фирма по съмнителни сделки ще е по силата и на счетоводителите.
За популяризирането на новите мерки не помага и сайтът на ДАНС. Списъкът със задължени по закона лица на сайта не е актуализиран и юлската добавка на счетоводители и частни съдебни изпълнители отсъства. Тази информация е включена в дъното на рубрика "Съобщения". В съобщението се изтъкват и глобите за непредставени в срок вътрешни правила - от 200 до 2000 лв. за физическите лица и от 2000 лв. до 50 000 лв. за едноличните търговци и юридическите лица. Те ще бъдат глобявани и за последващи нарушения на задълженията си по закона.