АСОЦИАЦИЯТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ РАБОТОДАТЕЛИ ИЗЛЕЗЕ С ДЕКЛАРАЦИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С НЯКОИ НЕКОРЕКТНИ ИЗКАЗВАНИЯ НА СИНДИКАЛНИ ЛИДЕРИ
Асоциацията на организациите на българските работодатели излезе с декларация във връзка с някои некоректни изказвания на синдикални лидери
2006-05-30
По повод излъчените на 27 май т.г. в новините на програма “Хоризонт” на БНР изявления на лидери на КНСБ за договорености между социалните партньори в рамките на преговорите за сключване на Пакт за икономическото и социално развитие на България до 2009 г. Асоциацията на организациите на българските работодатели
ЗАЯВЯВА:
- Не е договорен механизъм, според който минималната работна заплата през 2007 г. да бъде между 180 и 200 лв.
o Минималната работна заплата в България вече достигна 49% от средната, което е по-високо съотношение, отколкото в преобладаващата част от европейските страни. Настояваме минималната работна заплата да не нараства с по-високи темпове от тези на средната работна заплата.
o По-високи темпове на увеличение заплащането на най-нискоквалифицирания труд означава обезсмисляне на всякакви стимули за повишаване на квалификацията на работниците, която у нас все повече изостава от останалите европейски страни.
- Не е договорена промяна в графика за изменение на съотношението на осигурителните вноски между работодателя и работника.
o Този график беше въведен след подписване на Национално споразумение между работодателските и синдикалните организации. Отказът на синдикатите от поетите ангажименти поставя въпроса, доколко може да се разчита на тяхната коректност и при бъдещи споразумения, включително и в Пакта за икономическо и социално развитие до 2009 г.
- Асоциацията на организациите на българските работодатели очаква от правителството действия, свързани със следните констатации и препоръки от мониторинговия доклад на Европейската комисия:
o “по-умереното нарастване на минималната работна заплата следва да спомогне за запазването на ориентирано към стабилност развитие на заплатите”
o “Почти никакъв напредък не бе постигнат в отстраняването на липсата на гъвкавост на пазара на труда и в осъвременяването на регулаторната рамка, по-специално по отношение на работното време или използването на срочни договори. Включването на допълнителни възнаграждения за трудов стаж към нормалния размер на заплащането бе забавено.”