ОТНОСНО: НАМАЛЯВАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИТЕ И ФИНАНСОВИ ТЕЖЕСТИ ЗА ГРАЖДАНИТЕ И ФИРМИТЕ
Изх. № 02-00-12/07.07.2017 г. |
|
ДО Г-Н ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ Г-Н БОЙКО БОРИСОВ |
|
КОПИЕ:
|
ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИ КОМИСИИ ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИ ГРУПИ |
ОТНОСНО: |
Намаляване на административните и финансови тежести за гражданите и фирмите |
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЛАВЧЕВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОРИСОВ,
Българската стопанска камара приветства и изцяло подкрепя усилията на кабинета да намали административната и финансова тежест на публичните услуги за граждани и фирми. Правителството демонстрира решителност за предприемане на бързи и конкретни действия, които целят ограничаване на бюрократичния натиск чрез въвеждане на електронни публични услуги, съкращаващи значително времето и цената за тяхното администриране.
В същото време, сме неприятно изненадани, че действията на законодателния орган по отношение на административния натиск са в посока, обратна на решенията и действията на правителството. Народното събрание прие на първо четене промени в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), водещи до драстично увеличение на съдебните такси, което препятства достъпа до правосъдие и ограничава възможностите за съдебна защита срещу незаконни актове и действия на администрацията. Законопроектът стигна до пленарна зала без обществено обсъждане, въпреки че засяга основни конституционни права, като правото на достъп до правосъдие и отговорността на администрацията за незаконни действия и актове.
Таксата по касационно обжалване и отмяна на влезли в сила решения за гражданите е увеличена 18 пъти (от 5 на 90 лв.), за неправителствените организации – 90 пъти (от 5 на 450 лв.), а за търговските дружества – 9 пъти (от 50 на 450 лв.). Направената предварителна оценка на въздействието не обхваща последиците за бизнеса и гражданите, които очакват защита на своите права и интереси. Така например, в сферата на обществените поръчки и концесиите, характеризирани с висок материален интерес, се предопределя многократно увеличение на съдебните такси и следователно ограничаване на съдебния контрол и нарастване на корупционния риск.
Разнопосочните действия на законодателната и изпълнителната власт накърняват общественото доверие в институциите и държавността. Ето защо, настояваме законопроектът за промени в АПК да бъде изтеглен от вносителите и да бъде подложен на обществено обсъждане.
С УВАЖЕНИЕ,
/П/
БОЖИДАР ДАНЕВ
Изпълнителен председател