АИКБ, БСК И БТПП С ПИСМО ДО ПРЕМИЕРА ОТНОСНО МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА БДЖ
ДО
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ,
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Национално представителните работодателски организации, обединени в АОБР, ценят високо усилията, които правителството и Вие лично полагате за модернизация на инфраструктурата в страната ни, тъй като тя е от първостепенно значение за ръста на икономиката, привличането на инвестиции и създаването на нови работни места. В този контекст, модернизацията и развитието на железопътния транспорт – покупката на нови влакове, рехабилитацията на съществуващата инфраструктура, изграждането на нова мрежа и други, играят важна роля.
Предвид огромния ресурс от над 1 млрд. евро за периода 2014-2020 г., планиран за инвестиции в сектора, отбелязваме важността на пълната прозрачност на всички процедури за предвидените обществени поръчки. Предвид широкия публичен интерес считаме, че документацията по тръжните процедури за модернизация на жп-транспорта следва да бъде представена за обществено обсъждане. За данъкоплатците е от съществено значение да не се допуска занижаване на критериите при тръжните процедури, за да се пестят средства, след което отново да се харчи за осъвременяване на БДЖ.
В тази връзка следва да се обърне внимание на следното:
- От разпространена в медиите информация става ясно, че плановете за модернизация на БДЖ предвиждат покупка на влакове с максимална скорост 160 км/ч, при положение че рехабилитацията на жп-инфраструктура у нас ще позволи в редица участъци достигането на скорости, близки до най-високите в Европа (над 250 км/ч).
- Икономически по-изгодно ще бъде броят на местата за пътници да е значително по-голям от предвидените 230.
- Необходимо е гаранционната поддръжка на влаковете да е с по-дълъг срок от заложения 15 години (например, 30 години).
- Отчитайки особеностите на страната ни, въпреки модернизацията, би било добре да се предвидят дизелови влакове, които да обслужват къси отсечки, които не са електрифицирани (напр., Септември-Добринище, която има и туристически характер), вместо закриването им.
- БДЖ не трябва постоянно да разчита на публичен ресурс за оздравяване и модернизиране, а да се използват предимно възможностите на публично-частното партньорство. Необходими за държавното дружество са и сериозни реформи, с които то да подобри оперативната си дейност и финансово състояние, вместо да е в тежест на данъкоплатците.
Търгът за новите влакове на БДЖ се очаква да привлече много сериозен интерес от големи компании с традиции. Както разбираме, има заявен интерес от Bombardier, Alstom, Siemens, Talgo, Hitachi, CRRC и др. Съвсем скоро предстои Седмата среща на върха „16+1” (6-7 юли 2018 г. в София) и тогава България има възможността да се запознае с опита и постиженията на китайски компании в сектора на жп-транспорта, като разбира се не изключваме да проучим и опита на компании от други държави с утвърдени традиции и постижения в този сектор.
С УВАЖЕНИЕ,
ВАСИЛ ВЕЛЕВ Председател на УС на |
РАДОСВЕТ РАДЕВ Изпълнителен председател на |
ЦВЕТАН СИМЕОНОВ Председател на УС на |