ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА СПЕШНИ МЕРКИ ЗА ПОВИШАВАНЕ КАПАЦИТЕТА НА ОБЩИНСКИТЕ БОЛНИЦИ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ РАЗПРОСТРАНЯВАНЕТО НА COVID-19 В БЪЛГАРИЯ
Изх. № 03-00-10/ 13.03.2020 г. |
|
ДО Г-Н БОЙКО БОРИСОВ Г-Н ГЕОРГИ АНАНИЕВ |
Предложения за спешни мерки за повишаване капацитета на общинските болници за противодействие разпространяването на COVID-19 в България
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
От много години състоянието на общинското здравеопазване, в което се полагат медицински грижи за над 1,5 млн. български граждани, е критично, на границата на оцеляването, при влошаващи се финанси, натрупващи се задължения, напускане на квалифициран медицински персонал, лошо състояние на материалната база, недостиг на лекарства и консумативи.
Очакваното бързо разпространение на COVID-19 поставя под риск не просто оцеляването на повечето от общинските болници /ОБ/, но и възможността за използване на съществуващия капацитет, за първично филтриране на съмнителните случай и насочване към областните болници на пациенти с по-тежка симптоматика и осигуряване на интензивно лечение изключително и само на нуждаещите се.
В тази връзка, Сдружението на общинските болници и Българската стопанска камара предлагат на Министерството на здравеопазването и Министерския съвет предприемането на следните спешни действия:
- Незабавно формиране на национален и областни ситуационни щабове, първият от които под ръководството на Министър-председателя, в съответствие с действащото законодателство за националната сигурност.
- Изготвяне на модел за актуализираща се оценка на риска на национално и областно ниво и приемане на национален и областни кризисни /ситуационни/ планове, вкл. и такива за компетентните министерства и други държавни органи.
- Доколкото в общинските болници ежедневно постъпва огромен контингент от пациенти с други заболявания, рискът от разширяване на заразяването нараства неимоверно. В тази връзка, следва да се обособят незабавно отделни сектори във вътрешните или други отделения на ОБ за първоначален прием и диагностициране на съмнителни и рискови случаи за COVID-19, налагане на карантина в домашни условия, първично лечение или насочване към инфекциозните отделения на областните болници за интензивно лечение.
- Осигуряване на бързи тестове, защитно облекло, маски и хигиенни препарати за ОБ.
- Осигуряване на всички необходими противоепидемични мерки за медицинския персонал, аналогични на прилаганите в областните болници.
- Незабавно осигуряване на извънредно финансиране и допълнително възнаграждение за медицинския персонал за времето на предприетите противоепидемични мерки.
С УВАЖЕНИЕ,
РАДОСВЕТ РАДЕВ
Председател на УС на БСК
По поръчение на Сдружението на общинските болници