05.06.2025

 

Изх. №05-10-4/ 5.6.2025 г.

 

ДО

Г-Н МАНОЛ ГЕНОВ,

МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА
СРЕДА И ВОДИТЕ

 

ОТНОСНО: Публикуван за обществено обсъждане Проект на ЗИД на Закона за управление на отпадъците.

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЕНОВ,

Във връзка с публикувания за обществено обсъждане Проект на ЗИД на ЗУО със срок за консултиране до 06 юни т.г., представяме на вниманието Ви позицията на Българската стопанска камара, която отразява и изразени становища на заинтересовани браншови организации.

Подкрепяме разграничението на видовете режими, на които подлежат лицата, извършващи дейности с отпадъци, както и текстовете, които имат за цел преустановяване извършването на нерегламентирани дейности с опасни и неопасни отпадъци.

Следва да се направи ясно разграничение в термините за „строителство“ и „строителни и монтажни работи“, за да се очертаят задълженията и отговорностите на различните категории задължени лица (чл. 10). Подкрепяме добавянето в изискванията към възложителите на строителство и строително-монтажни работи, финансирани с публични средства, в строежите да се влагат рециклирани строителни материали, строителни продукти, преминали през подготовка за повторна употреба в количества в съответствие с изискванията на наредбата за управление на строителните отпадъци.

В промяната на чл. 14, ал.10, т. 1 следва да се преформулира текстът „отчитане на приходите от повторна употреба и продажбата на образуваните от третиране отпадъци от тези продукти“, например с „продажбата на продукти, получени от третирането на тези отпадъци“. Следва да се отчете обстоятелството, че сегашната дефиниция на термина „третиране“ от ДР на ЗУО включва и остатъчни отпадъци от обезвреждане, за които в общия случай липсват възможности за оползотворяване. Може да се използва и терминът „вторични суровини“ (secondary raw materials), използван в текста от РГ 20 от таблицата за съответствие на измененията на ЗУО с изменението на Директива 2008/98, като се даде определение или условия, при които те се получават. Като отчитаме, че няма определение и на „окончателна операция по оползотворяване“ от добавеното към чл. 18, ал. 1, за да се предотвратят различни тълкувания, този текст следва да отпадне.

Подкрепяме позицията на АРИ за отпадане на предложението за създаване на ал. 11, като считаме, че ал. 10 отразява (за всички видове отпадъци) общите принципи за разходите за управление на отпадъци и критериите за определяне на възнагражденията на организациите по оползотворяване. Няма основание за изключване от тези принципи излезлите от употреба моторни превозни средства, негодни за употреба батерии и акумулатори, и излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване.

На следващо място, добавянето на „депозитни такси“ при условие, че не е представено определение и няма друго пояснение откъде идват, на този етап (преди изготвяне на нормативен текст за въвеждане на т.нар. депозитна система) създава само неяснота и следва да отпадне.

Подкрепяме въвеждането на разширената отговорност на производителя (РОП) за текстила, като считаме, че този подход ще гарантира ефективното събиране и управление на отпадъците от текстилни изделия. Още повече, предвид последните промени в Рамковата директива за отпадъците, РОП за текстила ще бъде задължителен подход в държавите-членки на Европейския съюз. За да се осигури изпълнението на задълженията на България, е необходимо и своевременното паралелно приемане и на съответната наредба за този отпадъчен поток, още повече, че с приемането на Зеления пакт беше посочено разделно събиране от 01.01.2025. При липсата на подзаконова нормативна уредба, регулираща задълженията и целите за лицата, които пускат на пазара обувки и текстил, няма да има и реално прилагане на задължението за разделно събиране в национален мащаб.

Следва да се прецизира промяната чл. 44, ал. 1, свързана с обхвата на задължените лица, които водят отчетни книги. В досега действащия текст става дума за „Лицата, чиято дейност е свързана с образуване, събиране, транспортиране и/или третиране на производствени и/или опасни отпадъци“, а изменението се отнася до „Лицата, чиято дейност е свързана с образуване, събиране, транспортиране и/или третиране на отпадъци“. Когато не се прави уточнението за производствени и/или опасни отпадъци, от предложения текст следва, че задължението за водене на отчетни книги в НИСО е за всички лица – физически (домакинства, образуващи само битови отпадъци) и юридически, независимо от вида отпадъци.

Подкрепяме и изразената позиция на БОРА за промяна в подхода на санкциониране на ООп при неизпълнение на целите до 5% и размера да бъде до сумата на продуктовите такси на неизпълнението.

 

С УВАЖЕНИЕ,

 

ДОБРИ МИТРЕВ

Председател на УС на БСК

 

 

 


Относно Проекта на ЗИД на Закона за управление на отпадъците
Добави мнение