На 18 септември 2009 г., от 14.00 до 16.00 ч, в заседателната зала на БСК (ул. Алабин 16-20, ет.1) ще се проведе среща на ръководителите на браншови организации с министъра на околната среда и водите Нона Караджова. В срещата ще участва и Искра Михайлова – председател на Комисията по околна среда и водите в 42-ото Народно събрание, както и ръководители на браншови асоциации, както и представители на големи предприятия от различни сектори.
Срещата, която е по инициатива на БСК, ще бъде открита от председателя на камарата Божидар Данев.
Ще бъдат обсъдени проблеми на бизнеса, свързани със законодателството по опазване на околната среда и практиката по неговото прилагане, в следните области:
1) Как ще бъде преодоляна зависимостта на страната ни от ограниченията, наложени от ЕС по пакета „Климат – енергетика”?
- разработване и одобряване в МРГ на национална позиция, свързана с дебатите по развитието на ЕСТЕ след 2012 г. (вкл. въпроса с ядрените мощности в страната за осигуряване на енергийния баланс)
- предвид най-високите ограничения за страната след 2020 г. (намаление с 50% спрямо нивата на 1990 г.), каква ще бъде позицията на Р България за постигането им (ВЕИ, енергийна ефективност, ядрена енергетика)?
2) Какви стъпки ще бъдат предприети за продажба на емисионни права по Протокола от Киото и финансиране на ключови енергийни проекти, намаляващи емисиите на парникови газове?
3) Какви ще са промените в законодателството за оптимизация на разрешителните режими по отношение на:
- децентрализация на издаването на разрешителни (вкл. КПКЗ) и контролиране на спазването, както и прецизиране на текстовете в КПКЗ разрешителните в посока съкращаване и избягване на дублирането на условия
- отмяна на режима за разрешаване на временно съхранение на опасни отпадъци, независимо от количеството им;
- спазване на сроковете за издаването на разрешителни и въвеждане на принципа за „мълчаливо съгласие” при издаване на разрешителни и регистрации;
- прозрачен дебат при обсъждането на промените в IPPC директивата във връзка със строгите ограничения за емисиите, посочени в BAT.
4) Преразглеждане на структурата и функциите на ПУДООС:
- участие на бизнеса в усвояването на средствата, които са на разпореждане на ПУДООС и се формират от платените санкции от бизнеса и събраните продуктови такси за масово разпространените отпадъци;
- прозрачност при разпределянето на средствата, като се въведе практика за участие на бизнеса в предварителния подбор и оценката на предложенията, а не само в крайното гласуване;
5) Какви промени на нормативните документи и практиката по управление на дейностите, свързани с масово разпространените отпадъци, ще бъдат предприети за:
- определяне на най-подходящия статут на организациите по оползотворяване по видовете отпадъци (опаковки, електрическо и електронно оборудване, гуми, батерии и акумулатори и др) – една или повече – колко точно?. В момента съществуват около 10 организации по опаковки и само по 2-3 за другите видове отпадъци с ограничен териториален обхват. Това е една от причините страната ни да има проблеми с изпълнението на целите, поставени от директивите на ЕС.
- създаване на стимули за бизнеса за насърчаване оползотворяването на отпадъци, както и прозрачност при финансиране на събирането и оползотворяването им
- дефиниране на задълженията и контрол на кметовете на общини при изпълнението на дейностите с масово разпространени отпадъци
- ускоряване на процедурите за издаване на разрешения за дейността на организациите по оползотворяване
6) Какви са намеренията относно необходими промени в основата за определяне на такса битови отпадъци вместо данъчна оценка на имота.
Срещата ще бъде открита за журналисти.
_____________
Моля, имайте предвид, че по време на събитието ще бъдат направени снимки, видео и/или аудио записи. С участието си в събитието давате на организаторите правото да използват тези материали за некомерсиални цели, включително да публикуват снимки и/или видеоклипове в уебсайтове и профили в социални мрежи.