Пенчо Милков, кмет на гр. Русе

Началото на Вашия мандат като кмет на Русе съвпадна с пандемията от коронавирус. Как се отрази това на стопанския живот в града, на работата на общината, на инвестиционните ѝ намерения, на работата по изпълнение на вече започнатите инфраструктурни проекти?

Пандемията ни изправи пред невиждани предизвикателства. Никой не беше подготвен за такава криза, но на местно ниво успяхме да предприемем бързи и ефективни мерки за запазване на реда, сигурността и здравето на русенци. Предприехме активна дезинфекция на всички обществени пространства, на сградите, приложени бяха всички разпоредби на Министерството на здравеопазването. Дълго време тук нямаше заболели граждани.

За съжаление, кризата сериозно се отрази върху живота в Русе и, особено - върху икономиката, която пострада от това, че много търговски обекти бяха затворени според спуснатите заповеди. Очаквани приходи от стопанския живот в бюджета на Общината няма как да бъдат реализирани. В началото на годината отчетохме над 30% срив на данъчните приходи и сериозно намаление в неданъчните. Постепенно, с отпадането на част от мерките и благодарение на отличната организация на служителите в общинската администрация, успяхме до голяма степен да намалим изоставането в събираемостта. Макар това да е факт, някои загуби няма как да бъдат възстановени, защото предприемачите са в период на несигурност, заради пандемията. Те не купуват нова общинска собственост, не започват нова стопанска дейност и това, естествено, намалява постъпленията.

Какви мерки предприе Община Русе, за да облекчи живота на русенци през този период? А за бизнеса?

Имаше много хора, които потърсиха помощ от Общината. Над 2000 души получаваха подкрепа под формата на храни и услуги ежедневно. Това изискваше пределна мобилизация на силите и затова се обърнахме към доброволците от БЧК, с чиято помощ раздадохме хранителни пакети и ваучери на млади семейства, останали без работа по време на кризата. Общински служители продължават да разнасят топъл обяд на възрастни и самотни хора в неравностойно положение, за да ги предпазят от струпвания в Обществената трапезария.

Друга мярка бе отварянето на горещи телефони за граждани. На тях те получаваха психологическа подкрепа от медицински специалисти, а най-възрастните можеха да заявят нужда от закупуване на лекарства и хранителни продукти, поръчки, които нашите служители и доброволци изпълняваха незабавно.

При все че Община Русе имаше редица извънредни разходи във връзка с извънредното положение, тя се отказа от голяма част от своите вземания, за да облекчи стопанските обекти на територията си. Пример за това е, че върнахме на търговците заплатените от тях такси за тротоарно право, освободихме много фирми от наеми на общински помещения и намалихме с 20% наемите на търговците на пазарите в Общината.

В началото на мандата се оплакахте от почти 4,5млн. лв. дупка в бюджета на Русе.Какво е състоянието на публичните средства в момента, как върви събираемостта на данъците? Ще се търси ли отговорност от определени лица?

Факт. Още на втория ден от началото на мандата ми общинските служители ме информираха, че очакваните разходи надвишават очакваните приходи в бюджета с 4,5 млн. лв. Най-сериозно Община Русе страда от това, че години наред управляващите не са предприели действия и отчисленията за отпадъци са се натрупвали, достигайки скандален размер. Само за 2020 г. 4,5 млн. лв. от парите на русенци се депозират по сметка на РИОСВ-Русе, защото не се изпълняват целите по Закона за управление на отпадъците.

Сега ние правим всичко възможно да намалим дължимите суми и целите да бъдат достигнати, за да се подобри и качеството на живот в Община Русе. Това, за жалост, не може да се случи с магическа пръчка, изисква търпение и намаляване на много от планираните разходи.

Предвид тежката ситуация, възложих да се направят анализи как да бъдат увеличени постъпленията в бюджета и активно се работи по това. Кризата с пандемията ще нанесе тежки икономически щети за всички български общини.

В първия месец от обявяването на извънредното положение на 13 март, събираемостта на данъците отбеляза 30% намаление. Това беше изключителен удар, но впоследствие с добра организация на работата на служителите, с активно търсене на големите данъкоплатци и обръщане към хората, към момента нивото на събираемост е малко по-ниско от постигнатото по същото време миналата година. Остават обаче големите ми притеснения за неданъчните приходи, които трудно ще бъдат наваксани, заради намалялата икономическа активност.

От първия момент, в който отговарям за Община Русе, съм възложил извършването на вътрешни одити. Докладите за работата на няколко от звената на общината са вече готови. Във връзка с тях съм предприел промени в персонала и организацията на процесите. Обещах прозрачност в работата на общината и резултатите от проверките ще получат публичност, така че русенци да бъдат информирани. С всеки следващ доклад ще намираме начин той да достига до хората.

На какви други подводни камъни се натъкнахте?

Има много трудности, които не са видими за гражданите, например, налаганите финансови корекции по проекти, изпълнявани в миналото. Голяма част от тях са оспорвани от Община Русе, но съдът потвърждава решенията и това означава плащане на милиони левове финансови корекции.

Друго предизвикателство пред нас беше самото финализиране на много от строителните проекти, започнати в предходните месеци и години. Трябваше да завършим започнатото от други хора по друго време. Казваме, че всяко начало е трудно, но в случая краят е свързан с приемането на всички негативи около реализацията им и активна работа по отстраняването им, за да бъде резултатът добър. Такъв беше случаят с проекта за новата крайбрежна зона, проекта за новата кейова стена, а сега завършва и проектът за обновяването на Пантеона на възрожденците. Това изисква ежедневен контрол от страна на нашите екипи по управление на проектите и от зам.-кмета по строителство и устройство на територията, за да бъдат завършени дейностите качествено и в срок.

Наскоро бе открит реновираният кей на Русе. Ще се обърне ли градът вече към реката?

Бях още дете, когато чувах да казват, че Русе трябва да се обърне към реката. И това не е просто физическо обръщане чрез изграждане на нови пристанища и понтони за кораби. Това е обръщане в мисленето на хората и в политиката на общината.

Русе се е превърнал в северната столица на българските земи още през 19-и век, благодарение на наличната си „магистрала“ – реката. Дунав е европейска магистрала. Градът ни лежи на една велика река и на няколко транспортни коридора в различни посоки.

За това да се обърне градът към Дунава спомага завършването на проекта за изграждане на пристанище с нови лодкостоянки и обновена зона за обществен отдих. Надявам се след качествения завършек кеят да се превърне в място, където се организират множество прояви, събиращи всички русенци заедно.

Една от целите Ви е да превърнете Русе в един от най-зелените и чисти градове в България. Какви стъпки планирате в тази насока?

На първо място, проведохме нова процедура за избор на фирма, поддържаща обществената хигиена, и вярваме, че това ще направи града по-чист. С екипа правим всичко възможно обществените предприятия също да се сдобият с почистващи машини, за да могат да изпълняват такива функции.

В момента сме в процедура по регистрация на 6 каптажа, което ще позволи поливането на градините и миенето на улиците да се извършва много по-евтино. Това е скъпо начинание за всяка община, но след като приключи процедурата ще можем да използваме водата безпроблемно.

Правим и акции за залесяване на градските пространства, които ще продължат и през тази есен. Една от идеите е да облагородим новата крайбрежна зона, като засадим така желаните от всички нас дръвчета. Ще бъда изключително щастлив, ако в тази инициатива се включат и много русенци, заедно със служителите от общинската администрация.

Как бихте искали да изглежда Русе в края на мандата Ви?

Много по-сигурен и спокоен. Затова изграждаме и единна система за видеонаблюдение и въвеждаме нови стандарти за поддържане на сигурността. Ще работим активно за това градът ни да бъде все по-зелен, да бъде икономически, социално и културно по-силен, за което ежедневно създаваме предпоставки.

Знаете, че ръководството на която и да е община няма възможност да въздейства на икономическото ѝ развитие толкова, колкото на всички ни се иска. Общините са функция на държавното политическо ръководство и затова се надявам бъдещото развитие на държавата ни – икономическо, социално и културно, да съдейства на Русе да разгърне своя огромен потенциал.

Какво бихте казали на младите хора, които се колебаят дали да останат в Русе, и на тези, които вече са в чужбина?

Бъдещето принадлежи на младите. Светът ще е такъв, какъвто те го построят. И ако младите българи изберат чужбина, страната ни просто ще изчезне. Предците ни са останали тук във време на войни и крайна бедност. В България, в Русе ние живеем модерно, живеем добре и не е нужно да бягаме от трудностите. Вярвам, че младите умове са по-силни и знаят отлично как да се справят с новите предизвикателства. Ето защо искам децата ни да останат здраво стъпили тук и да поемат щафетата, за да направят Русе по-добър, а България по-силна държава. Вярвам в тях.

Дата: 28.08.2020

Автор: Ахмед Алиев, Дарик радио - Русе

Прочетено: 96