Иван Кюркчиев, директор на Държавна опера–Русе

Г-н Кюркчиев, настъпиха тежки времена за света, за България, за културата. Как виждате Вие ситуацията преди и след появата на коронавируса?

Никой не е очаквал, че такъв голям звяр ще нападне целия свят, и никой не си даваше сметка какво ни очаква. Ако си спомняте, ние бяхме първите в сферата на културните институции, които спряхме дейност. И, според мен, ще бъдем последните, които ще възобновим дейността си, такава, каквато беше през 2019 г. Защото в момента хората са невероятно много уплашени. В момента, в който казаха, че хората трябва да влизат в залите с маски, аз видях как започнаха да връщат билети. Това е страх. Колкото и да ги слагаме през място, през ред, това е голям проблем. Моите колеги започнаха дейност във Варна, в Пловдив, в Бургас. В Русе нещата не можаха да се случат, въпреки че имахме една прекрасна програма за м. юли. Заради COVID-19, РЗИ препоръча да не се събираме и да не правим спектакли. Единственото, което успяхме да направим, беше „Набуко“, на открито, на 6 август.

Как Ви свари ситуацията преди COVID-19, преди извънредната обстановка?

Работехме много силно, с много добри проекти. Щяхме да се включим с две участияв международния фестивал „Мартенски музикални дни“. Даже за откриването с маестро Йордан Камджалов имахме голям интерес, имахме продаден пълен салон и за Варна, но не се осъществи. Прехвърлихме проекта за след два месеца, но и тогава се провали, очакваме през септември да се осъществи. Не можахме да направим премиера на операта „Мефистофел“, въпреки че сме подготвили декори, костюми. Прехвърляме я за фестивала догодина. Освен това, трябваше да направим любимата на русенци опера „Ловци на бисери“. И това не стана. Оттук нататък не можем да чакаме вируса да се махне, затова трябва да подготвим програмата си и да започнем есента. Началото ще е пак с Бетовен, на 1 септември във Варна, на 2 септември в Доходното здание в Русе, на 3-ти в Търговище. Така че три пъти „9-та симфония“ ще я направим и ще честваме годишнината на Бетовен. След това във връзка с пожара, който стана в Операта, ще направим спектакъл за благодарност към всички пожарникари, които ни помогнаха и успяха да спрат огъня да не обхване цялата сграда. Ще имаме и един балетен гала спектакъл, а в края на септември ще честваме Деня на музиката 1 октомври, като направим нова постановка на „Джанис Скики“ от Пучини, в която ще участват всички наши русенски солисти, диригент ще бъде Митко Косев. След това сме подготвили премиерни спектакли, като възобновяваме декорите. Средата на октомври ще излезе „Севилският бръснар“, средата на ноември – „Бал с маски“, а през това време ще възстановим и „Риголето“. Подготвили сме една програма за оперни спектакли, за концерти на нашата филхармония с маестро Сунай Муратов, поканили сме солисти от Софийска филхармония – големитецигулари Йосиф Радионов и Ангел Санков. Това ще бъде на 18 септември в зала “Филхармония“ и много се надяваме да ги осъществим, да не ни попречи COVID. Животът не може да спре, пагубно ще е за цялата ни държава, бизнесът трябва да върви напред, икономиката да излиза от тази криза.

Споменахте пожара в Операта. Какво е състоянието на сградата след него?

Слава Богу, Операта е застрахована. В момента кабелите на цялата сцена са обгорели, не могат да се използват, инженери по електротехника работят по отстраняване на проблема. Вярно е, че не бяха унищожени декори, костюми, скъпи инструменти, но въпреки това сценичната механизация е блокирала от големия пожар и 50-те тона вода, които се изляха. По принцип тя беше много стара и амортизирана, не е поправяна от 1956 г., когато е създадена Операта. Кабели в коридори, на сцена, в залата, не са сменяни оттогава. Така че всичко това, което се случи, ни откъсна от възможността да имаме спектакли в нашия театър, но е възможност да обновим оборудването си.

Бавно ли ще се случват нещата с ремонта на Операта, има ли надежда скоро да стане?

Колкото и да ни се иска, не е възможно. Един месец само правим списъци, комисии, към застрахователи, това е един много бавен процес. Русенски фирми ни помагат да направим един временен покрив, за да може после да се работи за изграждането на нова сценична механизация. Инспекцията по труда направи акт на сцената да не се влиза, трябва да се блокират чигите, за да можем да репетираме на сцената и да стигаме до генерална репетиция. Не бих позволил да се случи нещо на хората, най-важна е тяхната безопасност. А дотогава генералната репетиция и спектаклите ще се правят в Доходното здание, като съм безкрайно благодарен на директора на театъра Орлин Дяков, на цялото общинско ръководство, защото помогнаха да ни се дадат дати. Концертите и по-малки камерни произведения ще осъществяваме в зала „Филхармония“. През това време сцената на операта ще се изгражда.

Какви средства ще са необходими за ремонта и ще се намерят ли със сигурност?

Ако Ви кажа някакви средства, би било лъжа, защото инженерите, които ще подготвят цялата тази механизация, сцената, сценичното осветление и озвучение, още правят разчети. Нека да видим проекта и пак ще говорим. 100% съм сигурен в едно-че избрахме най-добрите специалисти, които могат да го направят, които са направили много театри, като например, изгорелия театър в Пловдив, театри в Момчиловград и в София.

Как се чувства съставът на операта след всички тези перипетии?

Ами, това е шок, наистина, огромен шок за всички. И пак казвам, слава Богу, че имаме място, където да отидем да направим нашите спектакли, защото артистите приемат всичко това много тежко. Цялата администрация се измести в зала „Филхармония“, но ще се върне в края на август, защото не искам нашият оперен театър да бъде изоставен, въпреки че на място ще се работи. Ние трябва на всяка цена да се върнем, това е нашият дом.

Знам, че имате и проекти с Румъния, ще се случват ли тези събития?

Да, имаме участие в техен фестивал на 3 октомври. Освен това,вече получавам писма от агенции, които желаят наше участие. Мога да издам една тайна-канят ни на о.Корсика на три турнета-през януари, юни и август догодина, при много добри условия за всички колеги и, дай Боже, да успеем да ги осъществим. Филхармонията всяка година ходеше във Франция, но тази година не може да отиде, заради COVID-19. Но има места, на които коронавирус не е имало, като например, Корсика, имат възможност да ни поканят и аз ще направя всичко възможно да зарадвам моите колеги.

Виждам, че сте оптимист.

Винаги. Когато има черни дни, спя тежко, но на сутринта, като се събудя, съм оптимист и вярвам. Вярвам наистина, че нашата опера ще блесне и ще бъде една от най-хубавите в България!

 

Дата: 28.08.2020

Прочетено: 76