Елеонора Иванова - изпълнителен директор на Българо-румънска палата

Как COVID-19 се отрази на икономическите отношения между България и Румъния?

Физическата дистанция, която се наложи да спазваме, разбира се затрудни бизнеса в двете държави, както и този между тях. Потреблението намаля, спадна истокооборотът.

В началото на извънредното положение, през пролетта, проблем беше преминаването на границата. Тогава български мениджъри и работници с договори в Румънияне можеха да стигнат до работните си места и се наложи компаниите да потърсят местни партньори, които да управляват бизнеса им. Междуфирмената задлъжнялост, позната и в България, и в Румъния, се задълбочи, като някои фирми прибраха стоката си от дистрибуторските складове, за да намалят щетите за бизнеса си. Между двете държави нямаше големи сътресения на веригите за доставки, а в момента ситуацията е много по-спокойна.

Темата на броя е „Рестарт на икономиката след COVID-19“. Рестартираха ли се отношенията между България и Румъния?

Румъния е традиционно водещ експортен партньор на България, а малко хора знаят, че по данни на Министерството на икономиката за 2019 г., страната изпревари Италия и се нарежда като втори търговски партньор по стокооборот след Германия.Пазарът в северната ни съседка е много интересен за българските фирми, но никак не е лек.

Онлайн търговията е секторът, който „дърпа“ най-бързо в новата реалност след COVID. Български търговци са добре представени в Румъния, а тук в България имаме румънски образци като eMagи Vivre, които са сред най-големите играчи в региона.

Съвсем в началото на пандемията направихме маркетингова кампания, насочена към български фирми с интерес на север от Дунава. Повече от 300 фирми се свързаха с нас със запитвания за колаборация с румънски партньори, като за над 40 от тях вече реализирахме проактивни кампании за представяне на продуктите или услугите им в Румъния. Хубавото е, че голяма част от тях вече виждат възвращаемост на инвестираните време и ресурси под формата на поръчки и сключени договори за представителство в Румъния.Обмисляме подобна стъпка и в обратна посока – румънски компании, които искат да сътрудничат с български фирми.

И преди кризата, а още повече сега, фирмите имат нужда от подготовка, от проучване на пазара, от споделяне на опит и насочване към правилните партньори. Нашата роля тук е особено важна, както за тези, които тепърва се представят в Румъния, така и за компаниите, които вече са навлезли на пазара. Освен с проучвания и препоръки за потенциални търговски партньори, имаме доверени юристи, счетоводители и преводачи, които могат да съдействат на място в Румъния. Фактът, че се намираме в Русе, само на 60 километра от Букурещ, ни прави лесно достъпна точка за контакти между фирми и от двете страни на Дунава. Част от компаниите знаят това и предпочитат да насрочат срещите си в нашия офис, отколкото да пътуват оттатък границата.

Преди няколко седмици участвахте в конференция, на която беше обсъждана ролята на България като nearshoring дестинация. На нея споделихте, че България и Румъния се разглеждат като общ пазар, но двете държави често се конкурират за привличането на инвеститори.

Да, казах точно това, но идентичните ни икономически показатели и физическата ни близост трябва да ни провокират да мислим в посока заедно да се промотираме като nearshoring дестинация. И като казах близост – тя е такава, но и малко условна. Защото е необходима още инфраструктура, която да ни свързва – мостове и фериботи. Все още България не гледа на Дунав като на транспортно средство, а като на граница, до която спираме, докато Румъния много успешно развива своите пристанища.

По време на цялата COVID-криза ние не спряхме на работим. Напротив - създадохме нови възможности и продължихме да подкрепяме компаниите в техния път към успеха!

Дата: 28.08.2020

Прочетено: 75