Как се роди идеята за галерия „PLOVEDIV“?

Галерия „PLOVEDIV“ се роди след отворена покана на Община Пловдив – през 2014 г. наемът на 10 места в квартал “Капана” беше поет от местната власт, като година по-късно имаше втора отворена покана за други десет места. Галерията и още едно място са единствените останали функциониращи от онзи момент досега. Истинското развитие на „PLOVEDIV“ обаче започна от 2017 г., защото младите хора започнаха сами да търсят изкуството тук, без да са под строй с класната ръководителка. В това се крие и успехът ни – галерията е място за нови артисти.

Как преживявате от локдаун на локдаун?

По време на карантините нямахме право да работим, а и да имахме – малцина са артистите, които биха показали творбите си пред публика, която липсва.

Но галерията се намира в сърцето на квартала на творческата индустрия “Капана”. Няма ли много плюсове това място?

Плюс на “Капана” е, че е на центъра на Пловдив. Има слава на квартал на творческата индустрия, но сега е превърнат в квартал на прескъпата бира. Имаме личното усещане, че общинската администрация не се вълнува от творчеството в квартала. За всичките тези години сме видели двама общински съветници на изложба тук. За сметка на това, чинно плащаме данъци и такси. “Капана” има нужда от истински мениджмънт.

Липсват намесите в градска среда като цяло в този град. Има десетина стойки за изложби на Римския стадион, но когато ги видите, ще се върнете назад. Не знаем точно кога назад, но не е в съвремието. Такова е усещането за Пловдив – не е модерен град. И загуби чара си, заради пропуснатите възможности. Достатъчно е да се видят строежите, велоалеите, транспортът.

Говорите така, сякаш градът не е успял да се възползва въобще от привилегията на бъде Европейска столица на културата през 2019 г.?

Пловдив е бил Европейска столица на културата? Не сме разбрали. Повече туристи не е имало, не вярваме на стъкмистиката. Смятаме, че от гледна точка на реклама и маркетинг общинската администрация се представи крайно незадоволително. Липсваше реклама по летищата и гарите – там, където се очаква по принцип туристически поток. Наличната реклама беше предимно на кирилица. Не се обърна никакво внимание на чуждестранните туристи, не се обърна внимание и на нашите младежи. Никой не доведе организирано ученици от други градове в Европейската столица на културата. Имаше събитие с кула, което по-скоро може да се определи като терористичен акт над културата в града. Когато политиката се намеси в културата, стават тези тотевизми.

Какво могат да видят посетителите на галерията през идните 4 месеца? Имате ли планувани предстоящи изложби и събития?

Поради неяснотата около пандемията, не планираме изложби и събития, понеже ни отварят и затварят през две седмици. Ние обаче сме силни и ще се справим. Напук!

Дата: 05.05.2021

Автор: Симеон Тодоров - 36 г., филолог, и Даниел Кирев - 24 г., финансист - собственици на галерия „PLOVEDIV“

Прочетено: 176