Йордан Йорданов, кмет на Община град Добрич
Йордан Йорданов е роден през 1987 г. и едва 28-годишен поема управлението на Община град Добрич през 2015 г. Завършил е Schiller International University, САЩ - специалност MBA-International Business, и УНСС, специалност „Икономика“. Работил е като кредитен специалист в „Хипо-Лизинг“, бизнес и инвестиционен специалист в MID-Atlantic Finance и Bank of Americ (САЩ) и финансов анализатор в JPMorgan & Chase (САЩ). Преди да спечели за първи път кметския мандат, е бил заместник-областен управител на област Добрич. През 2019 г. е избран за втори мандат за кмет на гр. Добрич. Женен, с две деца.
Печелите първия си мандат едва 28-годишен, какви бяха амбициите Ви тогава, какви са днес? Кое отчитате като най-голямото си постижение в развитието на града?
Първото постижение е водният проект, който промени водоснабдяването в града и намали загубите на водата. Проблем, който беше наслагван през годините без реално решение. Добрич вече не е сред българските общини с воден проблем, има модерна пречиствателна станция и казусите с липса на водоснабдяване са решени. Освен това, вече имаме перспектива да работим по подобряване на уличната инфраструктура. Добрич е град, в който имаше квартали, по които не бяха асфалтирани улици от 40 и повече години. И на 28, и на 34 години имам само една кауза – Добрич да бъде по-добър за живеене град.
Как оценявате диалога с предприемачите на местно ниво?
Диалогът с бизнеса е важен за развитието на Добрич. Ние създаваме условия, за да могат предприемачите да инвестират и да откриват работни места. Мога да заявя, че социално отговорният бизнес в Добрич е наш партньор в реализацията на много социални проекти, които намират положителен отзвук и се радват на одобрението на гражданите. Бизнесът в Добрич и Общината са реални партньори за динамичното развитие на града. Ние залагаме на облекчени административни процедури за бизнеса, стараем се да бъдем максимално полезни с всяка необходима информация. Гъвкаво промотираме свободните терени и се радваме, че има инвеститорски интерес към тях. Процесът е взаимен. В Добрич работим заедно с бизнеса за неговото развитие. За мен е важно на бизнеса да не се пречи.
Кои са секторите на икономиката на Добрич, които се развиват най-добре?
Ние сме особена община – в центъра на земеделска Добруджа сме, но без земеделска земя. В Добрич работят основно преработвателни предприятия. Няма да влизам в клишета, само ще акцентирам на някой от производствата – мебелни фирми, производство в сферата на хранително-вкусовата промишленост, шивашки и обувни фабрики. Една от най-големите дестилерии за етерични масла е на територията на Добрич.
През последните години инвестираме в подобряване на инфраструктурата в индустриалните квартали. И в момента се работи по пълната рехабилитация на няколко от основните улици в Индустриален квартал „Север“. Работим по проектиране на Бизнес зона. Подготвяме документите, за да кандидатстваме за финансиране, като целта ни е в Добрич да бъде изграден един от четирите бизнес парка в страната. За да бъде Добрич привлекателен за бизнеса, Общината трябва да осигури добра инфраструктура и това е наша основна задача.
Кои са най-сериозните проблеми пред Община Добрич?
Община Добрич работи активно за подобряване на градската среда не само в центъра, но и по кварталите. Предстоят и през тази година мащабни ремонти на уличната мрежа. Не случайно говоря толкова много за основни ремонти – това е изключително важно за моите съграждани. Странно е как през годните не е обръщано внимание на това. Добрич е добро място за отглеждане на деца – вече имаме добре поддържани детски ясли и градини. За последните 4 години успяхме да ремонтиране основно 4 от най-големите училища и 1 детска градина, да изградим първата от 35 години насам нова сграда на детска градина, като проектираме още една. Сега ние като екип работим да подредим града си, така че да няма разлика в кварталите. Това преминава през много компоненти, включително адекватен градски транспорт.
Кои са предимствата на региона като икономическа дестинация?
Добрич е една от малкото общини в България, която е само град и се състои от едно населено място. Това предопределя по-лесното пътуване на територията на общината. Сред ключовите предимства на Добрич е неговото географско разположение – в близост до летище, пристанище, държавна граница, морски курорти; добри транспортни коридори. Градът е един от най-зелените в страната и неведнъж е награждаван с призове „Зелен град“ и „Еко община“, благодарение на устойчивата си политика в сферата на европейските еко стандарти. Добрич е спокойно място за отглеждане на деца и създаване на семейства, и има добре развита образователна система.
Регионът е известен като Житницата на България, с какво друго искате да се прослави?
Добруджа е житницата на България. Тук се произвежда хлябът на България и за добруджанеца правенето на хляб е свещенодействие. Регионът се слави и с красива природа и екологично чиста среда. Близостта до черноморските курорти е сред ключовите предимства на региона. В Добруджа е намерено най-старото злато на света, датиращо от VI – V хилядолетие преди Христа. През нейните земи са преминали повече от 50 племена и народи. Само българите успяват да изградят и съхранят на тази територия своя държава. През 681 година именно в земите на Добруджа Хан Аспарух основава българската държава. Добрич възниква като римско селище в ІV – ІІІ в. пр.н.е. Развива се като град в ранното средновековие – VІІ – ХІ в. Възражда се отново в ХVІІ в. като град на кръстопът, център на оживена търговска и занаятчийска дейност. От 1851 г. е известен като панаирен град. По-важните туристически обекти на територията на град Добрич са свързани с историята на града. Историческият музей разполага с над 163 000 фондови единици, част от които са включени в колекции към изложби в неговите обекти. В Добрич е един от най-уникалните за България Център за защита на природата и животните.
Пожеланието Ви към читателите на сп. Noblesse Obligе?
На читателите на сп. Noblesse Obligе пожелавам здраве и да посетят Добрич. Пожелавам им да преоткрият нашия регион, защото съм убеден, че той има с какво да ги изненада и очарова. Нашата централна пешеходна зона е пример затова как не бива да се допуска да се правят ремонти, но ако искате да видите този антипример, моля побързайте - ние сме се заели вече с това да отстраним и този проблем.