Тематично събитие „Цената на оставането извън Шенгенското пространство — въздействието върху България и Румъния“ се проведе на 24.09.2024 г.), в София. Форумът беше организиран от Българската стопанска камара (БСК) в партньорство с Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), като част от подготовката на становище по същата тема, докладчик по което е Мария Минчева – зам.-председател на БСК и член на ЕИСК. Становището на ЕИСК се фокусира върху икономическите измерения на Шенген върху Вътрешния пазар на ЕС, пропуснатите ползи и преките загуби, свързани с продължаващия контрол на сухопътните граници за България и Румъния, което води до ограничения в търговията и туризма, намалена конкурентоспособност и увеличени разходи за бизнеса, политически и социални разходи и отрицателно въздействие върху околната среда.

В дискусията се включиха членовете на работната група по изготвяне на становището на ЕИСК, посланици на държавите-членки на ЕС, членове на Европейския парламент и Народното събрание, представители на министерствата на туризма, транспорта, икономиката, финансите, външните работи, вътрешните работи, заинтересовани страни от бизнеса от България и Румъния, председателите на Икономическия и социален съвет на България и на Румъния, представители на Българската академия на науките. Модератори на събитието бяха Христо Николов, водещ на предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria, и Лъчезар Богданов – главен икономист на Института за пазарна икономика.

Във встъпителното си изказване при откриването на форума председателят на БСК Добри Митрев подчерта, че от 2011 г., България и Румъния покриват техническите изисквания за присъединяване към шенгенското пространство. „Шенгенското споразумение е пряко свързано с функционирането на Вътрешния пазар. Дошъл е моментът темата да бъде затворена и нашите две страни да получат конкретна дата за пълноценния Шенген – по въздух, вода и земя“, каза Добри Митрев и добави: „Колкото повече граници, толкова по-малко икономически растеж, по-малко устойчивост, по-малко туризъм“.

Според вицепрезидента на румънската бизнес асоциация „Конкордия“ Калин Иле, „членството на България и Румъния в Шенген не се свежда само до икономическите предимства, а до заемането на заслуженото ни място в европейското семейство“. Според него, икономическата устойчивост на Европа изисква България и Румъния да бъдат напълно интегрирани.

В първия дискусионен панел, посветен на европейските измерения на темата, се включиха председателят на Комисията по външна политика при 50-то Народно събрание на РБ Бойко Борисов, ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова, посланиците на Унгария и на Румъния у нас – н. пр. Миклош Борош и н. пр. Бръндуша Предеску, представителят на България в Европейския парламент Андрей Новаков, както и докладчикът на становището на ЕИСК и член на група „Работодатели“ на ЕИСК Мария Минчева (зам.-председател на БСК).

На 10 октомври предстои комисар Йохансон и министърът на вътрешните работи на Унгария да предложат на Съвета да бъдат премахнати и проверките по сухопътните граници. Очакванията и твърдата подкрепа на ЕК по този въпрос остава и вярваме, че до края на тази година решението ще бъде взето“, съобщи Йорданка Чобанова. Според нея, чрез приемането на България и Румъния в Шенген средствата, които към момента ЕС разходва за поддръжка на вътрешните граници, ще се пренасочат към укрепване на външните граници и по този начин ще се подобри сигурността на съюза. „ЕК е плътно до България и Румъния, надяваме се за решение още тази година и с това ЕС ще стане още по-силен“, категорична бе г-жа Чобанова.

Вторият дискусионен панел представи гледната точка на заинтересованите страни – бизнес и синдикати. В него се включиха Емил Ангелов - главен изпълнителен директор и заместник-председател на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“, Олег Ройбу - главен юрисконсулт на базираната в Румъния компания eMAG Group, Стефка Бойкова-Ангелова – вицепрезидент на Транспортна федерация към КТ „Подкрепа“, Ромео Медан – зам.-председател на Националния съюз на автомобилните превозвачи от Румъния (UNTRR), Лиса Рилашиати – представител на Австрийската стопанска камара, и Емил Дандолов – председател на Националната организация на митническите агенти (НОМА, член на БСК).

В третия дискусионен панел се включиха представители на академичните среди и гражданското общество от България и Румъния, сред които: председателят на българския Икономически и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова, председателят на румънския Икономически и социален съвет Богдан Симион, проф. д-р Даниела Бобева-Филипова от Института за икономически изследвания при БАН, и Антоан Атанасов от Българската национална асоциация "Активни потребители".

Трябва да се даде повече гласност за икономическата цена на липсата на сухопътен Шенген“, каза в заключение на дискусията Мария Минчева (БСК). Според нея, „политизирането на този дебат пречи на самия дебат. Европейците пропускат да разберат какво губят. Като че ли се върви към затваряне на граници (това много добре се видя по време на ковид), а всъщност трябва да има много повече интеграция, защото това означава повече бизнес и повече достъп на хората до блага“. Мария Минчева съобщи, че предстои организирането на аналогична дискусия в рамките на Европейския парламент, така че посланията на бизнеса да станат по-чуваеми.

Подробна информация за резултатите от форума можете да прочетете ТУК

ОРИГИНАЛНА СТАТИЯ

 

Дата: 30.09.2024

Прочетено: 505