Доц. д.н. Владислав Лазаров, председател на НС на НПК

 

Г-н Лазаров, през тази година се навършват 105 години от основаването на НС на ТПК. Как се отбелязва такава значима годишнина?

Историята на нашия съюз е наситена с постижения и завидна устойчивост, отстоявани във времена на войни, икономически превратности и принципно различни обществени системи. 105-та годишнина от създаването на НС на ТПК чрез редица инициативи е  зачетена от Президентството, Правителството, висши държавни институции на Република България, партньорски, европейски и световни кооперативни  организации. Един от акцентите е провеждането на регионални форуми, организирани от НС на ТПК и регионалните съюзи на ТПК в Благоевград, Силистра, Бургас, Варна и София. В тях участват представители на централната и местните власти, областни управители, кметове и общински съветници, а чрез кръглите маси с обща тема „105 години НС на ТПК – връзката с регионите и местната власт“ – и ректори и представители на академичната общност в съответните региони.

Съюзът организира и проведе съвместно с Агенцията за хора с увреждания към МТСП и Столична община – район Банкя, ежегодния Фестивал „КООП БАНКЯ“ 2024 за кооперации на хора с увреждания, членуващи в НС на ТПК и организации, членуващи в Националния съвет на хора с увреждания към Министерски съвет, с акцент и на темата „105 години НС на ТПК – стълб на социалната икономика“.

Кулминация на честването беше документалната изложба „105 години от създаването на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България“, подготвената съвместно с Държавна агенция „Архиви“. Тя бе реализирана под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и открита от нея в залата на Държавна агенция „Архиви“ в присъствието на представители на политическия кабинет на МТСП, председателите на БСК и ИСС, депутати, ректори на висши училища, кметове на общини, председатели и членове на кооперации от съюза. Изложбата беше представена и в МТСП от министър Ивайло Иванов, както и в Центровете за подкрепа на социални предприятия (фокус точки) на МТСП в Бургас и Варна. Предстои да гостува и в центровете в Ловеч, Габрово и Благоевград.

Под знака на 105-та годишнина на НС на ТПК ще премине и ежегодният Европейски форум на субектите на социалната и солидарна икономика, който организираме с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика.

Вие самият сте в системата на ТПК от 24 години. Какво се промени за този дълъг период от време?

Въпреки трусовете, на които беше подложена през годините, системата успя да запази своята същност – да обединява организации на основата на утвърдени принципи и споделени ценности. Днес Съюзът и неговите членове са естествени субекти на социалната и солидарна икономика и постигат нелекото съчетание на икономически резултати със социални функции. Кооперативното движение в световен мащаб все още е символ на устойчиво солидарно общество, независимо от трудностите, с които се сблъсква.

През ноември се навършва 1 година от избирането Ви за председател на ТПК. Каква е Вашата лична равносметка за извършеното?

Живеем във време на предизвикателства от принципно нов, различен характер, които подлагат на изпитания страната, обществото и респективно – организацията ни. Фактът, че отбелязваме такава солидна годишнина, ми дава основание да се отнасям с уважение към делото на предшествениците си и, съхранявайки през поредните трудни периоди едно национално обединение, доказало се като стожер на трудещите се и пазител на кооперативната традиция, да формирам визията си за последващо развитие. Активната съпричастност на кооператорите и позитивното отношение към каузата ни от страна на българската държава са важен знак към нашата система. Това осмисля инициативите ни и затвърждава убеждението за „възможност“ на мисията ни, а именно – кооперациите да функционират нормално в съвременната икономическа среда.

Как виждате бъдещето на трудово-производителните кооперации и каква е ролята на НС в него?

Главната стратегическа цел на НС на ТПК е поддържане, усъвършенстване и развитие на системата, основаващо се на знания, иновации и устойчив растеж, чрез нейната адаптация към обществено-политическите и социално-икономически процеси.

Колко и какви по вид на дейност трудово-производителни кооперации и предприятия членуват в Съюза?

Към настоящия момент в НС на ТПК членуват 109 кооперации и кооперативни организации и 40 регионални съюза. 17 са кооперациите на хора с увреждания. Кооперациите – предимно малки и средни предприятия, произвеждат различни стоки за бита и извършват широк набор услуги.

Какъв е броят на заетите в тях?

Няколко хиляди кооператори, заети в различни сфери, упражняват правото си на достоен труд.

Кои са най-големите клиенти на ТПК?

Утвърдени стопански единици от страната и чужбина партнират в различни сфери с нашите членове по силата на традиционно установени икономически отношения. Особено важна е и мисията на  потребителите на продукция, стоки и услуги, произведени от кооперации, в които работят хора с увреждания. Те допринасят не само за финансовите резултати, но имат и вдъхновяваща роля за пълноценното включване на хората в неравностойно положение в обществения живот.

Какви са стъпките за създаване на трудово-производителните кооперации?

Стъпките са описани подробно в Закона за кооперациите. Освен законовите изисквания, най-важно е желанието за съвместна работа, както и споделянето на принципите и ценностите на кооперативното движение.

Коя е „най-старата” трудово-производителна кооперация, член на НС?

Това е кооперация „Металургия“. Началото ѝ е поставено през 1912 г. в София, когато в защита на своите икономически интереси група занаятчии създават керамичната трудово-производителна занаятчийска кооперация „ПРОГРЕС“, чиито правоприемник е „Металургия“.

А коя е „най-новата”?

Тук си позволявам да отговоря в мащаб и да отбележа възстановяването на Градския съюз на ТПК – София през 2021 г., който за кратко време успя да заеме челно място в системата, не само като брой на членуващите кооперации.  Със сериозна организационна дейност и обществена активност той се утвърди като ключов партньор на Националния съюз, обединявайки сред членовете си и най-старата „Металургия“, и най-новата „Академик“.

ОРИГИНАЛНА СТАТИЯ

Дата: 30.09.2024

Прочетено: 82