Коста Чолаков, председател на УС и главен изпълнителен директор на ДЗИ
Коста Чолаков е председател на Управителния съвет и Главен изпълнителен директор на ДЗИ от 2013 г. Започва кариерата си в застрахователно дружество „Интерамерикан“. През 1999 г. става мениджър „Управление на щети” в „Интерамерикан България”, а в периода от 2001 г. до 2013 г. е изпълнителен директор на „Интерамерикан България – Застрахователно дружество“ и „Интерамерикан България - Животозастаховане”. Коста Чолаков има бакалавърска степен по право от Аристотеловия университет в Солун, Гърция, и магистърска степен по право от Queen Mary & Westfield College към Лондонския университет.
***
Здравеопазването бе изведено като приоритет в споразумението на редовното правителство. Очаквате ли действия, които ще променят модела на здравеопазването?
За съжаление, не очаквам сериозни действия, които биха променили модела, но на всички ни е ясно, че има такава необходимост. Сериозни промени в системата винаги са свързани с висока политическа цена и през годините виждаме, че никой не е готов да я поеме. Ако все пак имаше такава воля, бих се фокусирал върху промяна в модела на финансиране. В момента там има огромен дисбаланс: от една страна, е монополната Здравна каса, а от другата страна, се конкурират частни, държавни и общински играчи, които предоставят здравни услуги.
Очевидно има потребност да се разшири обхватът на здравното застраховане? Нуждаем ли се от промени в нормативната уредба? Какво бихте предложили?
Определено се нуждаем от законодателни промени. Моето мнение е, че трябва да се даде по-сериозна роля на частните субекти за сметка на монопола на Здравната каса. Трябва да се дефинира ясно пакетът, който покрива и ще покрива тя, и след това за всичко останало да се въведе като втори стълб на здравно осигуряване (по примера на пенсионния модел). По този начин ще се премахне сегашното дублиране на здравните пакети, предоставяни от НЗОК и лицензираните здравни застрахователи в доброволното здравно застраховане. Конкуренцията на пазара и по-добрият контрол ще доведат до по-добра и качествена услуга, в интерес на гражданите и пациентите. За съжаление, една такава реформа изисква политическа воля и предполага сериозен обществен дебат и постигане на консенсус между основните заинтересовани лица, но само така може да избегне притеснението от политическия риск и да се изтъкнат ползите за обществото.
Кои са предимствата на здравното застраховане и какво бихте посъветвали работодателите да направят за своя персонал?
Едно от най-големите предимства е, че не се налага да минавате през системата и да чакате направления. Ние предоставяме бърз и качествен достъп, защото избираме лечебните заведения, с които работим и се стараем да работим за постоянно подобрение на качеството на предлаганото от тях обслужване. Другото основно предимство е, че ние се разплащаме директно с тях и клиентът няма нужда да прави нищо. Процесът е доста дигитализиран и при избор на доверено лечебно заведение не е необходимо да се събират документи и да се минава през тромави бюрократични процеси. Не на последно място, повечето от нашите пакети включват профилактични прегледи, които се правят ежегодно и дават възможност за превенция, а тя е ключова за избягване на сериозни заболявания. Заради това и редица други преимущества, съветвам работодателите задължително да включват здравна застраховка в пакетите си за придобивки. Нашите проучвания показват, че това е най-търсената и очаквана придобивка от служителите.
Какво отличава пакета от здравни услуги, които предлага ДЗИ за корпоративните си клиенти?
Основните ни преимущества са свързани с нашето дигитално здравно приложение „КакСи“ (www.dzi.bg/kaksi). През него клиентите могат изцяло онлайн да си запазят час за преглед. То им дава достъп до телемедицина, дигитална здравна карта с прозрачна информация за застрахователните им лимити, здравно досие и достъп до партньорска мрежа с атрактивни отстъпки. С помощта на приложението ни нашите клиенти могат да печелят „перли“, в резултат на своята физическа активност и здравословен начин на живот, а това им носи и допълнителни бонуси и награди. Друго наше преимущество е, че през последните две години създадохме много добър процес за контрол на качеството на предлаганото обслужване, предоставено от здравните заведения през система на сегментация. Чрез нея в част от нашите партньори предоставяме и консиерж услуга, което значително подобрява клиентското преживяване. Препоръчвам на вашите читатели да свалят „КакСи“ и да видят как работи един модерен дигитален продукт в областта на здравното застраховане.
Кои са основните цели, които дружеството си поставя в сферата на здравното застраховане?
Ние работим за това ежедневно да подобряваме клиентско преживяване. Това е основният ни приоритет. Развиваме постоянно своите дигитални канали, въвеждаме иновации и процеси, с които да облекчим максимално достъпа до желаната услуга и да намалим стреса при досега със здравни заведения, болести и лечение. Всеки ден искаме обратна връзка от нашите клиенти и на тази база разработваме и допълваме своите услуги, така че да отговаряме на техните изисквания. Подобряваме координацията с нашите доставчици и бързината и качеството на осъществяване на вътрешните процеси в дружеството. Разбира се, имаме и предимството на това, че сме част от голяма, международна банково-застрахователна група, което ни позволява облекчен достъп до ноу-хау, технологии, иновации, продукти и до възможността да споделяме опит и знания в интерес на нашите клиенти.
Вашето мнение за здравната култура у нас и какво бихте предложили да се повиши интереса към здравното застраховане?
Този интерес може да се подобри само чрез по-сериозно публично-частно партньорство и обществен дебат, в който всички в тази система да стигнем до консенсус за начина, по който да я направим по-добра за клиентите.
***