„Разпоредбите на чл. 76 и 77 от действащия закон за МВР (ЗМВР) нарушават българското и eвропейско законодателство, а също и добрите етични и търговски практики”. Това се казва в позиция на Българския съюз на индустрията за сигурност (БСИС), член на БСК, по повод на предложения проект на ЗИД на ЗМВР.
На свое заседание късно снощи, 1 март 2012 г., Управителният съвет на БСК реши единодушно да подкрепи позицията на БСИС и да съдейства възраженията на фирмите от охранителния сектор да бъдат отразени в хода на дискусиите по промените в ЗМВР. Предстои проектът на закон да бъде обсъден и приет от Министерския съвет (вероятно идната седмица).
БСИС напомня, че съгласно Закона за частната охранителна дейност, МВР е лицензиращ, контролиращ и наказващ орган по отношение на частната охранителна дейност в страната. Същевременно, по реда на чл.76 и 77 от ЗМВР министерството е участник на пазара на охранителни услуги и, в това си качество, е конкурент на частните охранителни фирми. Значително е влиянието на тези разпоредби по отношение на услугите за охрана с алармени системи и реакция на сигнали в охранявани обекти (офиси, домове и др.).
Не е за пренебрегване и фактът, че представители на МВР участват в процедурите за обществени поръчки (най-често за охрана със сигнално-охранителна техника и видеонаблюдение), т.е. имат достъп до информация относно дейността на свои конкуренти, вкл. данни, представляващи търговска тайна.
Освен това, структурите на МВР извършват лицензионна търговска дейност, използвайки държавен ресурс (автомобили, техническо оборудване, държавни служители и т.н.), осигуряван от държавния бюджет, който пък се формира от данъците на физическите и юридически лица от охранителния бранш, явяващи се конкуренти на МВР в тази област.
Във връзка с всичко отова БСИС счита, че на пазара на частните услуги за сигурност е налице непазарна, неевропейска и нелогична практика.
С пълния текст на позицията на БСИС, подкрепена от УС на БСК, можете да се запознаете от прикачения по-долу файл.