Председателят на БСК участва в десетия Икономически форум на ЦЕИ
Председателят на БСК Божидар Данев участва като лектор в 10-ия Икономически форум на Централноевропейската инициатива, който се провежда днес и утре в НДК, София. Г-н Данев представи лекция на тема "Опростяване на законодателната рамка (в крак с дневния ред от Лисабон и политиката на ЕС за намаляване с 25 процента на административното бреме)", от 10.30 до 12.00 ч, в Зала 8 на НДК, на 20 ноември.
Според председателя на БСК в България би трябвало да продължи намаляването на регулаторните режими за бизнеса. Той напомни, че според Лисабонската стратегия за ЕС като цяло регулаторните режими до няколко години трябва да бъдат намалени с 25%.
Божидар Данев открои като особено важно въвеждането на единни правила за осъществяване на обществени поръчки в целия ЕС, уеднаквяването на някои регулаторни режими в България с тези в ЕС, коригирането на някои закони в областта на икономиката, в които не са посочени крайни срокове за издаване на дадени документи или даване на отговор от съответната институция.
Председателят на БСК посочи, че през следващите години в евросъюза ще се върви към единна данъчна основа за изчисляване на печалбата на фирмите, а по-нататък и към уеднаквяване на някои други данъчни ставки.
***
ОСНОВНИ ТЕМИ НА ФОРУМА:
-
Фокус върху България
-
Енергийна инфраструктура и енергийна ефективност
-
Нов поглед към капиталовите пазари в ЦИЕ
-
Интернационализация на малките и средни предприятия
-
Кръгла маса за товарен транспорт
-
Недвижими имоти и инфраструктура
-
Екоиновации и алтернативни енергийни източници
-
Информационни и комуникационни технологии в ЮИЕ
-
Мобилизиране на всички за управление на околната среда
***
Като знаков за българското председателство на ЦЕИ определи вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин започналия днес в София Десети икономически форум на високо равнище на Централноевропейската инициатива.
В своето приветствие към участниците той посочи, че форумът дава възможност за уникални контакти между страни, които вече членуват в ЕС и онези, които се стремят към членство в организацията. По думите на министър Калфин на тази среща България има възможност да сподели своя опит, натрупан като активен участник в ЦЕИ и като нов член на ЕС, за активизиране на регионалното сътрудничество в Централна и Югоизточна Европа.
В момента сме свидетели на най-динамичното развитие на страната ни от три десетилетия насам, като се очаква тази тенденция да се запази, посочи още вицепремиерът.
Развитието на енергийната, транспортната и телекомуникационната инфраструктура, както и на трансграничните структури, бяха посочени от министър Калфин като най-перспективни и актуални области за регионалното сътрудничество в ЦЕИ. България има възможностите и амбициите за една още по-значима роля при транспортирането на стоки и енергоресурси през Черно море, заяви той. Вицепремиерът уточни, че от следващата година Българската фондова борса ще работи в платформа, която ще е свързана с борсите в другите европейски страни. Стремежът на страната ни е и да се създаде и енергийна борса, тъй като България е енергиен център на Балканите, отбеляза още Ивайло Калфин.
В приветствието си министър Калфин припомни етапите, през които Централноевропейската инициатива, лансирана от Италия и Австрия, се е развила от форум предимно за политически диалог в организация, стимулираща перспективни регионални проекти в икономическата, културната и социалната сфера.
***
В рамките на форума за Централна и Източна Европа, се проведоха и българо-италиански бизнес срещи, организирани съвместно от Международна асоциация за развитие на сътрудничеството Изток-Запад (Inter-co-oper), “Българо-италиански бизнес форум” ЕООД и Българска стопанска камара. Срещите между фирми от двете страни се проведоха съгласно предварително изготвен график, на база заявените от фирмите интереси. Сфери на интерес: околна среда, енергетика, информационни технологии, електроника, телекомуникации, строителство.
***
Вече би трябвало да сме по-взискателни към чуждестранните инвеститори, като предпочитаме инвестиции в областта на производството и високите технологии. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по време на открития днес Десети икономически форум на страните членки на Централноевропейската инициатива.
През последните години България има висок икономически ръст от над 6%, който предвиждаме да се запази, каза Димитров. Като положителни стъпки през тази година, които ще бъдат включени в бюджета за 2008, той отбеляза въвеждането на 10-процентния плосък данък и намаляването на 5% на данъка върху дивидентите, което заедно с 10-процентния корпоративен данък според него прави страната ни много привлекателна за чуждестранни инвестиции. Това по думите му е още по-положително, тъй като чуждите инвестиции към момента покриват 103% по дефицита по текущата сметка, който се очертава в края на годината да достигне 20% от БВП.
Според прогнозите на министерството в края на годината инфлацията ще бъде 10%, докато за миналата година тя е била 6,5%.
Друг проблем според Димитров е изоставането на реформите в областта на образованието.
Според председателя на представителството на Европейската комисия у нас Майкъл Хъмфрис основните акценти в доклада за България на ЕК, който ще е готов през пролетта на 2008 г., ще бъдат развитието на бизнес средата, напредъкът в борбата с корупцията и реформите в съдебната власт.