23.09.2013

България е една от най-чистите в екологичен план страни в света. Има отличен потенциал за разработване и производство на биопродукти, които да са уникални за света. „България по принцип е една от най-чистите страни в света. Единственото положително нещо, което може би е станало след промените е, че със загиването на индустрията, замърсяването на околната среда е далеч по-малко. Това е много положително и трябва да се използва, за да може България да остане екологично чиста, да произвежда чисти продукти, които пък са от голяма полза – ключов елемент за човешкото здраве”, категоричен е акад. Атанас Атанасов, ръководител на Съвместния геномен център между Софийски университет „Св. Климент Охридски” и Селскостопанската академия.

Центърът работи  от 10.03.2010г. и е финансиран от Министерството на земеделието и храните, Министерство на образованието и науката, Министерство на финансите. Целта на СГЦ е да служи като първия модел на високотехнологичен иновативен център в областта на биоикономиката като играе ролята на катализатор между науката и бизнеса.

Ценността на биопродуктите обаче е застрашена при начина на живот, който води българинът, особено свързан с вносни храни, които нямат корени в България, смята академикът. „Храната е важна, защото тя поема макро и микро елементи и всички останали хранителни съставки от почвата и синтезира, благодарение на това слънце и това небе, под което ние живеем, такива полезни съединения за човешкото здраве – защото ние сме се родили тук на същата земя. Така се получава баланс”.

Центърът създава иновативни продукти с висока добавена и конкурентна способност и пазарна ниша, имащи отношение към здравето на човека; предоставя висококачествени услуги, свързани с определяне на качеството на растителна и животинска продукция и безопасността на храните, осъществявани от висококвалифицирани специалисти; обучава високотехнологични кадри; предоставя консултантски услуги за ефективно партниране на бизнеса в областта на високите технологии.

„Търсим такива продукти, които да помогнат на малкия бизнес. Например маврудът. Той е традиционен български продукт, един от най-признатите в света, една от легендите на България. Ние трябва да докажем кое е уникалното в него, къде е тайната, какво стои зад легендата за мавруда. Насочени сме към традиционните продукти от биологичен аспект“, подчертава акад. Атанасов.

Една от основните идеи на създателите на СГЦ е той да е в полза на малкия и средния бизнес, за да може българският потребител да живее по-добре и да е по-здрав. „Искаме Геномният център да бъде модел, който да покажем, че може тези неща да се реализират и да станат. За това свидетелства и интересът на малкия и среден бизнес към нас. Можем да помогнем на държавата да контролира вноса и износа на качествени хранителни продукти. Искаме да затворим цикъла – разработване на продукт, патентоване и връзката с бизнеса, който го предлага на пазара”, подчертава акад. Атанас Атанасов.

Проектите на СГЦ с цел създаване на конкурентноспособен продукт се изграждат на базата най-вече на естественото и уникално българско биоразнообразие и традиционни продукти, имащи отношение към здравето на човека, недублирането на западни проекти и намерения, обединението на интересите на академиите и университетите с тези на бизнеса, ефективното прилагане на високотехнологични методи и съоръжения, прилагането на принципа на интердисциплинарен и високоекспертен състав, ефективно международно коопериране, ефективен технологичен пренос, защита на интелектуалната собственост, ясен пазар и маркетинг, инвестиционен интерес, създаване на стартиращи фирми.

Дата: 23.09.2013

Източник: Greentech.bg

Прочетено: 2408