Използвайте максимално европейските средства за увеличаване на младежката заетост и създаване на нови фирми, призова президентът на Европейския икономически и социален комитет.
В България ще се концентрираме върху темата за източването на мозъци, защото страната е загубила 20 % от населението си през последните години. Това заяви президентът на Европейския икономически и социален комитет Анри Малос, който е на шестдневно посещение у нас по повод годишнината от създаването на Икономическия и социален съвет, коментира Дарик радио. Подкрепа на местните малки и средни предприятия е едно от решенията за борба с изтичането на работна ръка от страната ни. Собствените ресурси могат да създадат прираста и богатството на икономиката, категоричен е той.
Малос даде примери с фирма за мебели в Троян с над 300 служители, работеща с местна суровина, която посетил, както и с друга фирма от сферата на информационните технологии, базирана в София и управлявана от млади хора. Като друга важна тема той открои реиндустриализацията, предложенията за създаване на работни места и отваряне на нови фирми. Като трета тема за визитата си международният експерт посочи икономическата и политическата ситуация у нас. Бизнесът има нужда от политика, която може да предвиди, има нужда от стабилност, прозрачност и борба срещу корупцията, уточни Анри Малос.
Нужни са стабилност и мерки за борба с корупцията, заяви още той, и допълни, че тези проблеми ще бъдат обсъдени по време на предстоящите му срещи с председателя на парламента, премиера и президента. Президентът на Европейския икономически и социален комитет допълни, че България трябва да използва максимално европейските средства за увеличаване на младежката заетост и създаване на нови фирми. Фондовете би трябвало да са важни и успешни, защото са 7–8 % от българския БВП и ако са използвани добре, може да се възобновят иновациите и заетостта на младите.
По думите му обаче има две основни бариери за доброто им използване — от брюкселска перспектива има твърде много бюрокрация, а от местна — използването на еврофондовете е прекалено политизирано. Колкото до заявката на британския премиер за ограничаване на достъпа на мигранти до социалната система на Великобритания, Малос заяви, че няма причина да се търси риск от българските и румънските имигранти и че ако се започне такава игра, няма да има Европейски съюз. Няма никаква причина в Обединеното кралство да виждат опасност от голяма емиграция от България, коментира Малос и добави, че емиграционният поток там е основно от Индия, Пакистан, Сирия, посочи Анри Малос.