Европейската комисия одобри оперативните програми "Добро управление" и "Наука и образование за интелигентен растеж", които ще бъдат финансирани със средства от ЕС в програмен период 2014 - 2020 г., съобщиха от правителствената пресслужба.
Оперативна програма "Добро управление" е наследник на действащите досега "Административен капацитет" и "Техническа помощ". Програмата е на обща стойност над 335 млн. евро. Чрез нея ще бъдат финансирани мерки в ключови сфери, сред които административна реформа и електронно управление, електронно правосъдие и реформа в съдебната система.
Основните приоритети на програмата са подобряване на услугите и оптимизиране на структурите и функциите на администрацията. Основен фокус е осигуряването на по-лесен достъп до услуги за гражданите и бизнеса, включително чрез комплексно административно обслужване и развитие на електронното управление. Приоритет ще бъде и продължаването на реформата в съдебната система, повишаване на нейното качество, прозрачност и ефективност.
За първи път в България ще действа Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Тя ще насочи над 701 млн. евро за решаване на най-наболелите проблеми в българското образование. Инвестициите в тази програма ще бъдат съсредоточени в повишаване качеството на българското образование, съобразено с нуждите на бизнеса от квалифицирани кадри. Приоритет на програмата е модернизация и подобряване на условията в образователните и научни заведения, както и развитието на потенциала за разработване на научни изследвания и иновации, насочени към областите на специализация по Стратегията за интелигентна специализация.
Приключването на преговорите по новите две програми е поредната крачка към финалното одобрение на целия пакет финансови инструменти с европейско финансиране, които ще действат в България до 2020 г. В края на миналата година Европейската комисия одобри две оперативни програми от новия програмен период – "Развитие на човешките ресурси" с бюджет над 1 млрд. евро и "Транспорт и транспортна инфраструктура" с бюджет от близо 2 млрд. евро.
В следващите седмици се очаква одобрението на бъдещата Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност".