Природният газ може да поевтинее с още около 10 процента от месец юли, прогнозира изпълнителният директор на обществения газов доставчик "Булгаргаз" Петьо Иванов пред БНР в понеделник. По-късно през деня Комисията за енергийно и водно регулиране одобри намаляването на цената на синьото гориво с 13 на сто от април, но тарифите на топлофикациите бяха свалени с по-малко от предвиденото.
Така вместо планираното от регулатора поевтиняване на топлоенергията между 6 и 13 процента от април, цените на топлофикациите ще паднат най-много с 8 на сто, масово с около 7 процента, а в Бургас и Плевен потребителите реално няма да усетят промяна.
В София, където се предлагаше топлата вода и парното са са с 10 на сто по-евтини, всъщност поевтиняването ще е малко над 7 процента. За ползващите парно в Пловдив намалението ще е с 8 на сто, за Варна - с 8.4 на сто, за Враца - със 7.7 процента, за Разград – 7.57%, а за Велико Търново – 5.2 процента. Почти няма да се усети намаление на цените на топлофикационната услуга в Бургас, където цената ще е по-ниска само с 0.09 на сто и в Плевен, където намалението ще е 0.9 на сто.
Решението за по-малко орязване на цените на топлоенергията е аргументирано с очакваната загуба на сектора от над 77 млн. лв.за миналата година при реализирана обща печалба от близо 18 млн. лв. година по-рано.
Още при предишното заседание на регулатора от топлофикационните дружества се оплакаха, че свалянето на цените им с толкова много ще се отрази крайно негативно на финансовото им състояние, а в същото време няма да се усети от потребителите, тъй като става все по-топло и скоро парното ще бъде спряно.
Регулаторът е пожалил топлофикациите и с намаляването на цените на произвежданата от тях електроенергия, където също крайното решение е по-благоприятно за дружествата, които разчитат основно на парите от продажбата на ток, за да вържат финансите си..
Така за столичното парно намалението на преференциалната цена за произвеждания ток е 4.7 процента, а за другите топлофикации орязването на тарифите е между 3.7 и 4.3 процента.
Индустриалците вече изразиха недоволството си от прекалено слабото поевтиняване на природния газ, който според тях трябва да намали цената си в повече от 22 на сто.
Промишлеността и потребителите на топлоенергия обаче може да бъдат ощастливени от ново намаление на цената на синьото гориво през следващото тримесечие, по думите на шефа на "Булгаргаз". Такова може да се очаква при запазване на цените на петрола и курса на долара спрямо лева на сегашните равнища, смята Иванов..
Той каза още, че местният добив на природен газ е намалял от 16 на 4%: В сравнение с първоначалните години на експлоатация, количествата, които са за вътрешен пазар от местен добив, намаляват.
"Булгаргаз" ще започне със собствени средства да купува синьо гориво за хранилището в "Чирен" в размер на около 280 милиона кубични метра. Ще се работи и за търсене на други форми на финансиране, включително и обявяване на процедура за кредитираща институция, каза още Петьо Иванов.
Той посочи, че текущите задължения на топлофикациите към "Булгаргаз" са 270 милиона лева. От тях 190 милиона са на "Топлофикация-София".
ПРИРОДНИЯТ ГАЗ МОЖЕ ДА ПОЕВТИНЕЕ С НОВИ 10% ОТ ЮЛИ
31.03.2015
Дата: 31.03.2015
Източник: Mediapool.bg
Прочетено: 1489