18.06.2008

НСТС обсъди проект за промени в Кодекса на труда

Зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян участва в заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, което се проведе днес, 18 юни 2008 г.

Г-н Тебеян представи и защити позициите на БСК по включените в дневния ред на заседанието въпроси, а именно:

По време на заседанието на НСТС като най-спорни се очертаха текстовете в проектозакона за изменения и допълнения на Кодекса на труда, в частта за увеличаването на санкции за нарушение на трудовото законодателство. БСК предупреди, че предвиденото многократно увеличение на санкциите може доведе до сериозни финансови затруднения на малките предприятия. Освен това, прекомерно големият размер на санкциите тласка и нарушителя, и контролните органи към корупция.

***

Оригинално съобщение на Правителствената информационна служба:

На редовното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество под председателството на вицепремиера Емел Етем и с участието на министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова бе разгледан проект на закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда. Една от обсъдените промени предвижда бащата да има право на отпуск от датата на раждането до навършване на 15-дневна възраст на детето. Условие затова е майката и бащата да имат брак или да живеят в едно домакинство.

С проекта се допълват случаите, при които работниците или служителите имат право на обезщетение от работодателя. Досега право на такова имаше само в случай на  уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни. Съгласно предвидените промени условие за обезщетение ще е и отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност и когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност.

Дискутирано бе предложението за увеличение на размера на глобите. То предвижда за нарушаване на правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труда глобата ще е от 100 до 500 лв., а не както досега от 20 до 250 лв. От 10 000 до 15 000 лв. пък става имуществената санкция или глоба за работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, вместо досегашните от 1500 до 5000 лв.

С проекта на закон се въвеждат и отговорност за невнасяне на имуществени санкции и глоби по наказателни постановления, както и за извършване на маловажно нарушение. Предивжда се възможността за сключване на споразумение за прекратяване на административнонаказателното производство, както и за разсрочване на задължения по искане на нарушителя.

Социалните партньори разгледаха още и проект на Стратегия по безопасност и здраве при работа. Той представя състоянието и тенденциите в развитието на условията на труд и очертава основните насоки на политика по безопасност и здраве при работа. В проекта е представен институционалният капацитет на системата по безопасност и здраве при работа, като са посочени основните институции с функции по безопасни и здравословни условия на труд.

Определени са визията, целите и приоритетите на стратегията. Като основна нейна цел е посочено намаляването на трудовите злополуки с 25 %. За нейното постигане са набелязани мерки в областта на гарантиране на правилното прилагане на законодателството на областта на безопасните и здарвословни условия на труд, насърчаване на развитието и прилагането на секторни стратегии, насърчаване на промените в поведението на работещите и работодателите към прилагане на подход, насочен към опазване на здравето и др.

Проектът на стратегия ще послужи за основа при ежегодното разработване на Национална програма за безопасни и здравословни условия на труд и разработването на проекти за финансиране от структурните фондове на Европейския съюз и други международни организации и донори.

На заседанието на НСТС бе разгледан и проект на Закон за инспектиране по труда, който урежда функционирането на националната система за инспектиране по труда като определя видовете контролни дейности, които се включват в инспектирането по труда, както и взаимодействието между държавните контролни органи, които ги осъществяват.

Съгласно закона „инспектиране по труда” е дейност, осъществявана от държавни контролни органи по установяване и налагане на съответствие между изискванията на законодателството и приложението му в предприятията, обектите и местата, където се осъществява трудова дейност или се провежда обучение.

Цел на инспектирането по труда е постигане на оптимални условия на труд на работниците и служителите, с оглед опазване на живота и здравето им.

Инспектирането по труда се извършва от инспектори, държавни служители и/или други упълномощени лица в Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда”, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, Агенцията за ядрено регулиране, Дирекцията за национален строителен контрол към министъра на регионалното развитие и благоустройството, Националната служба „Пожарна безопасност и защита на населението” към министъра на вътрешните работи, Контролно-техническата инспекция към министъра на земеделието и горите, МИЕ, МТ, МОСВ, МО и други администрации, на които е възложено с нормативен акт да осъществяват дейности по чл. 4.

Законопроектът предвижда инспектирането по труда да се осъществява съгласно Национална програма за инспектиране по труда, която министърът на труда и социалната политика ежегодно ще разработва.

За осъществяване на координация, консултации и сътрудничество при инспектирането по труда се създава Национален съвет за инспектиране по труда, в чиито състав се включват представители на Министерския съвет, на организациите на работодателите и на работниците и служителите, признати за представителни на национално равнище.

Дата: 18.06.2008

Източник: www.bia-bg.com

Прочетено: 3223