Много от големите производители на петрол са склонни да замразят производството.
Четиристранни преговори между Иран, Ирак, Венецуела и Катар за замразяване на петролния добив започнаха в Техеран.
Преговарящите страни са представени от министъра на петрола на Иран Биджан Намдар Зангане, министъра на петрола и мините на Венецуела Еулохио дел Пино, министъра на петрола на Ирак Адел Абдел Махди и министъра на на енергетиката и промишлеността на Катар Мохамед ас Сади, предаде БТА.
"Ние подкрепяме решението, което бе взето в Катар, членките на ОПЕК и страните извън ОПЕК да запазят тавана си на производството, за да се стабилизира пазарът и да се подобрят цените", заяви министърът на петрола на Иран Биджан Намдар Зангане. Той не уточни дали Иран ще продължи да увеличава производството си.
Във вторник в катарската столица Доха представители на Саудитска Арабия, Катар, Венецуела и Русия се договориха добивът да бъде замразен на нивото от 11 януари 2016 година, ако и другите страни производителки се присъединят към споразумението.
Очаква се на Техеран да бъдат предложени специални условия за добив предвид факта, че санкциите срещу износа на ирански петрол бяха вдигнати на 16 януари. Иран настоява да възстанови пазарния си дял от периода преди въвеждането на санкциите през 2012 година.
През 2011 г. страната произвеждаше 3,6 милиона барела дневно, като износът се равняваше на 2,5 милиона барела дневно. След налагането на ограниченията добивът спадна до 2,7 милиона барела дневно, а квотата за износ не превишаваше 1 милион барела дневно.
Обединените арабски емирства (ОАЕ) подкрепят инициативата за замразяване на добива на петрол на януарското равнище при единодушното одобрение на Русия и Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), написа в Туитър министърът на петрола на ОАЕ Мохамед ал Мазруи.
Нов съюз на производителите на петрол иска Венецуела
На света му е необходим нов съюз на производителите на петрол, в който да влизат и страните членки на ОПЕК, и извън картела. Това заяви венецуелският президент Николас Мадуро, цитиран от световните агенции, след като обяви първото за последните 20 години увеличение на цените на бензина в страната и въведе нова система на обмяна на валутата, а боливарът поевтиня почти с 40 на сто до 10 боливара за един долар.
"Необходим е нов съюз на производителите на петрол, който да обединява и членките на ОПЕК и страните извън него, за да се промени формата на производството, както и подходът към формирането на цените на пазара", подчерта Мадуро.
Китай съкращава производството
Вторият по големина производител на петрол в Китай - компания Синопек (Sinopec) - закрива четири обекта за добив на черно злато в находището Шенли (провинция Шандун, Източен Китай) заради ниските цени на суровината.
В електронната си версия в. "Женмин жибао", цитиран от ТАСС, пише днес, че това е безпрецедентен случай в полувековната история на находището.
Източници от компанията са посочили пред изданието, че избраните производствени обекти са "най-малко печелившите в това находище".
За миналата година Шенли отчете загуби за 9,2 милиарда юана (около 1,4 милиарда долара).