31.03.2016

80% от установените нередности са определени от одиторите като "сериозни" или "съществени".

Обществените поръчки са проблем не само за България, но и за целия Европейски съюз. При 40% от одитираните от Европейската сметна палата търгове за периода 2009 – 2013 г. са открити нередности. Това става ясно от специален доклад на институцията от ноември 2015 г., който бе представен от българския представител в палатата Илиана Иванова на заседание на парламентарните комисии по еврофондове и бюджет в сряда. Ежегодната статистика на контролните органи в България от години е почти идентична – всяка втора проверена обществена поръчка се оказва с нарушения.

От 2007 г. до 2013 г. регионалните фондове на ЕС са отпуснали общо 349 млрд. евро, основната част от които са разходвани чрез обществени поръчки. Именно тези средства са били на прицела на Европейската сметна палата в периода 2009 г. - 2013 г.

80% от установените нередности са определени от одиторите като "сериозни" или "съществени". Най-голяма част от нарушенията са в графата "определяне на незаконосъобразни критерии за подбор и избор на изпълнител или неправилно прилагане на тези критерии". Използването на неподходяща тръжна процедура е другата най-честа нередност, наред с изкуственото разделяне на договорите на по-малки поръчки.

За проучвания период Европейската комисия е предприела спрямо България само две процедури за нарушения, свързани с обществените поръчки, става ясно от доклада. По този показател България е една от най-изрядните държави членки. Освен това в нито един от случаите не е бил сезиран Съдът на ЕС, което означава, че нередностите са отстранени, посочи Иванова. За сравнение Гърция е рецидивист с 18 процедури, стартирани от ЕК срещу нея, а срещу Румъния са предприети 4 процедури.

Одиторите на палатата са посетили четири от най-проблемните държави по отношение на обществените търгове – Чехия, Италия, Испания и Великобритания. В Чехия например при проект за изграждане на магистрала, за който са отпуснати 87 млн. евро от Кохезионния фонд, възлагащият орган не е посочил в обявлението за търга минималните изисквания за техническата компетентност на кандидатстващите фирми. В Полша пък по поръчка за 300 000 евро за строеж на околовръстен път на голям град възлагащият орган е провел процедура по договаряне с една фирма вместо да обяви открит конкурс.

В началото на 2015 г. ЕК е установила, че някои държави все още не изпълняват условията за провеждането на обществени поръчки със средства от европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014 – 2020 г. "Европейската сметна палата счита, че ако до края на 2016 г. ситуацията с изпълнението на предварителните условия не се е подобрила, плащанията за засегнатите държави членки за периода 2014 – 2020 г. трябва да бъдат временно преустановени", се посочва в доклада.

Българските власти обаче не се притесняват от подобно спиране на средствата, защото новият Закон за обществените поръчки вече е приет и от 15 април ще влезе в сила, стана ясно от изказване на вицепремиера Томислав Дончев. В сряда правителството прие и правилника за прилагането му. По думите на Дончев това, което предстои, е засилване на капацитета на Агенцията за обществени поръчки.

Дата: 31.03.2016

Източник: Mediapool.bg

Прочетено: 1566