Прави впечатление, че както делът на провалите на местната власт, така и този на докладите, в които са открити данни за престъпления, са далеч повече в сравнение с централната власт, коментират изследователите. Те сравняват данните за общините с подобно свое изследване на дейността на централната администрация, където "провалени" са 40% от разходите, а "успешните" - 25%. Освен това, в под 10% от докладите на Сметната палата за централната власт е посочено, че са изпратени в прокуратурата.
"Провалите" на местната администрация се разпростират във всички дейности, с която тя е натоварена. Основните проблеми са най-вече при управлението на бюджета, възлагането на обществени поръчки и разпореждането с имуществото на общините. Понякога невъзможността на администрацията да изпълнява ефективно дадена дейност произтича от липса на капацитет и финанси, недостатъчни стимули или пък недобро планиране. В други случаи, обаче, информацията в докладите поражда сериозни съмнения за корупция и преследване на лични облаги, посочват анализаторите.
Те препоръчват засилване на контрола върху спазването на законодателството, което се погазва практически във всички дейности на администрацията, увеличаване на прозрачността (общините с повече нарушения са и по-непрозрачните), повече финансова самостоятелност и приватизация (rмотите не се управляват добре, а в търговските дружества с общинско участие се откриват най-голям брой нарушения при обществените поръчки). Освен това анализът показва как раздробеността на общините води до голям брой имущество, а по-големите общини обслужват населението си с помощта на много по-малко имоти спрямо населението си.