Времето, което българите прекарват в боледуване, се е увеличило с една трета за последните 8 години. По данни на Националния осигурителен институт (НОИ) през 2018 г. нашенците са се лекували у дома 17,6 млн. дни, а през 2010 г. - 13,3 млн. дни, изчислява в. Монитор.
Това означава, че времето, в което родните служители са били неработоспособни, се е увеличило с една трета. По думите на Григор Димитров от Българската стопанска камара (БСК) българите отсъстват от работа заради заболяване средно поне по 8 дни годишно.
Кой трябва да издаде болничен лист?
"Трайната тенденция работниците да боледуват по-дълго означава, че мярката бизнесът да поема първите 3 дни от болничния се оказа неефективна. Не може да се отрече, че ползването на болнични е право на осигурените хора. Въпреки това обаче не може да се подмине и фактът, че не винаги има основание за ползване на толкова дни", анализира Димитров.
2 751 548 са изплатените обезщетения от НОИ заради болест, належащи медицински прегледи или гледане на болен член на семейството. Всеки трети нашенец, който не е бил в състояние да изпълнява служебните си задължения заради заболяване, е бил на възраст между 50 и 64 г. 23 на сто от боледуващите пък са между 30 и 39 г.
Младежите до 29 години се оказват най-малко болнави – едва 12% от обезщетенията са в тази възрастова група.