17.11.2019

"Неделя 150" (БНР) с Димитър Манолов, Димитър Бранков и Ивайло Калфин

„Тази идея, че работниците ще спрат да си взимат болнични, защото няма да им се плаща първият ден, по малоумие е равна на идеята да започнем да удържаме по 20% от средствата от всички обществени поръчки, за да спрат работодателите да крадат и да корумпират политиците“. Това каза пред БНР Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“ и член на Надзорния съвет на НОИ, в коментар за идеята на управляващата коалиция да отпадне плащането за първия ден болнични.

„Някой се е разбрал с някого на четири очи нещо, на гърба на всички останали, и то е хвърлено на масата, за да може някой да покаже какъв е мъж. Това е нещо, което е в състояние да разтресе цялата държава и го направи. Цялата идея е глупава… Логично би било болничният да се плаща от осигурителната система, доколкото всички ние плащаме осигурителни вноски за временна нетрудоспособност“, допълни Манолов в предаването „Неделя 150“.

Според него точенето на социалните системи в нашата държава за някои хора се е превърнало в много приличен бизнес:

„Има субекти, които се занимават само с това. Има регистрирани дружества, в които са назначени обикновено възрастни хора, които не се занимават с нищо друго, освен с това да отчитат болнични листа. Не внасят никакви осигурителни вноски, а теглят средства от тази система. Само в София на органите на властта и на прокуратурата са предадени данни за над 400 такива дружества“.

Димитър Бранков, зам.-председател на БСК, подчерта, че не е удачно предложението да се прокарва между първо и второ гласуване на бюджета:

„Става дума за много кратко време. А това, което на нас в БСК ни липсва, е един всеобхватен и пълен анализ на ситуацията“.

По думите му е важно да се изясни кои са издателите на болничните и кои са ползвателите:

„Нашите лични лекари издават само 20% от болничните листа. Голяма част от издадените болнични са в болничната помощ. Това е феномен, свързан със състоянието и негативните тенденции в здравеопазването. Моето подозрение е, че една немалка част от издадените и ползвани дни са в държавния сектор“.

За Бранков проблемът е сериозен, защото числата показват негативни тенденции и трябва да се намерят експертни решения.

Бившият социален министър Ивайло Калфин посочи, че без никаква процедура са измислени действия, които нямат никакъв практически смисъл, освен че наказва много хора.

„Това няма да реши проблемите със злоупотребите. Няма да облекчи работодателите… Очевидно има проблем, но той трябва да се реши със съответния подход. Едно е да се бориш със злоупотребите, друго е да приемаш едно безсмислено решение. Оттук нататък започват едни смешни изключения, които го правят още по-объркано“.

Според Калфин всичко е абсолютно безсмислено действие от гледна точка на социални или здравни политики, „действие, което е за почесване на егото на един от коалиционните партньори“.

„Ако има проблем с фалшивите болнични, то той трябва да се реши, независимо къде ще преместим плащането. Основното за болничните листа е свързано с работата на здравната система. Докато не влезе електронна здравна карта, докато не влезе прозрачна здравна система – с електронно здравеопазване, изписване на фактури и болнични листа, няма как да има добър контрол. Някой трябва да подреди здравната система“, категоричен е Калфин.

В студиото на „Неделя 150“ Димитър Манолов“, Димитър Бранков и Ивайло Калфин коментираха и темата за втория стълб на пенсионната система.

Според тях е необходима повече информация и повече инвестиционна култура – хората да се интересуват от натрупалата се сума. Новото предложение се опитва да гарантира внесените от лицето суми, вноски. Структурният проблем няма да бъде преодолян с повишаване на вноските, защото няма осигурително пространство, което да позволи увеличаване на вноските, затова системата трябва да бъде препроектирана.

Интервюто с Димитър Манолов, Димитър Бранков и Ивайло Калфин можете да чуете в звуковия файл.

Дата: 17.11.2019

Източник: БНР

Прочетено: 3178