04.03.2020

Днес Европейската комисия публикува предложението си за обвързваща цел за неутралитет на климата в ЕС до 2050 г. Предложеният Европейски закон за климата е важна стъпка за по-нататъшно организиране на действия за постигане на целта на ЕС за неутралност на климата. Европейският бизнес подкрепя амбицията на ЕС за неутралитет на климата до около средата на века и смята, че е изключително важно политиците да се съсредоточат върху „как“ да стигнат до там. Европа има големи инвестиционни разлики от 260-270 милиарда евро годишно, за да постигне дори съществуващите си климатични цели за 2030 г.

По този повод генералният директор на BusinessEurope Маркус Дж. Бейрер заяви:

„Въпросът не е в това дали е необходима тази дълбока обществена трансформация - по това всички сме съгласни. Ключовият въпрос е как да стигнете дотам по икономически и социално осъществим начин.

Сега трябва да бъдат разгледани всички критични аспекти: от технологичните нужди и публичното приемане, до инвестиционните условия и риска от изтичане на въглерод и инвестиции. За всичко това се нуждаем от правилни оценки на въздействието не само за ЕС като цяло, но и за неговите държави-членки. Европейският бизнес вече е допринесъл значително за намаляване на емисиите на парникови газове и се ангажира да ускори този преход. "

BusinessEurope публикува своя документ за стратегията за енергията и климата миналата година. Той подчертава основните стъпки и условия, които Европа трябва спешно да предприеме, за да постигне целта за неутралност на климата.

Сега правилно ще оценим предложението на Европейската комисия и, когато е необходимо, ще предоставим допълнителни коментари.

______________

Европейската комисия предлага в общото законодателство на ЕС да се включи политическия ангажимент за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. Европейският законодателен акт за климата определя посоката за развитие на политиката на ЕС, и също така осигурява предвидимост за публичните органи, предприятията и гражданите.

С Европейския законодателен акт за климата Комисията предлага правно обвързваща цел за нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г. Институциите на ЕС и държавите членки са колективно обвързани да предприемат необходимите мерки на равнище ЕС и на национално равнище ЕС и на национално равнище за постигане на целта. Законодателният акт включва мерки за проследяване на напредъка и съответното адаптиране на нашите действия на основата на съществуващите системи, например процеса на управление на националните планове в областта на енергетиката и климата на държавите членки, редовните доклади на Европейската агенция за околна среда и най-новите научни данни относно изменението на климата и неговите последици. Напредъкът ще се оценява на всеки пет години в съответствие с глобалния преглед, предвиден в Парижкото споразумение.

Въз основа на цялостна оценка на въздействието Комисията ще предложи нова цел на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. Законодателният акт за климата ще бъде изменен след приключване на оценката на въздействието.

Според законодателното предложение на Европейската комисия ще бъде предоставено правомощието да отправя препоръки към държавите членки, чиито действия не са съгласувани с целта за неутралност по отношение на климата, а държавите членки ще бъдат задължени надлежно да вземат предвид тези препоръки, или, ако не го направят — да представят обосновка. Комисията може също така да преразглежда курса и мерките на равнището на Съюза предвид тяхната пригодност. От държавите членки ще се изисква също така да разработят стратегии за адаптиране с цел укрепване на устойчивостта и намаляване на уязвимостта към последиците от изменението на климата.

Наред с правителствените политики и нормативната база, всички сектори на обществото и икономиката ще участват в прехода към неутрален по отношение на климата Европейски съюз. Поради това Комисията започва обществена консултация следващите 12 седмици по нов Европейски пакт за климата — широка инициатива, която ще предостави на гражданите и заинтересованите страни на възможност да представят мнението си и да се включат в планирането на нови действия в областта на климата, да споделят информация, да стартират масови дейности и да покажат добри решения, които могат да бъдат полезни за други.

Повече информация ще намерите в прикачения документ.

Дата: 04.03.2020

Източник: BusinessEurope

Прочетено: 14337