Димитър Иванов е собственик и управител на „Чех пласт“ и председател на Индустриална стопанска камара - Враца. „Чех пласт“ е регионален лидер на пазара за дограма и може да се похвали със завиден износ зад граница. Иванов създава „Чех пласт“ през 2000 г. И оттогава бизнесът не е спрял да расте. Дори и сега, когато строителният сектор започва да усеща забавяне на темпото, „Чех пласт“ продължава да работи на пълни обороти и приходите се увеличават. На какво се дължи това и какво е научил Иванов за 20 години като предприемач ще разберем от самия него.
„Чех пласт“ навърши 20 години през ноември. Кои са най-ценните уроци, които научихте през това време?
На 08.11.2020 г. фирмата навърши юбилейните двадесет години. Когато през далечната 2000 излезе съдебното решение точно на Архангел Михаил, без да се замислям определих, че това е денят за празник на фирмата.
Уроците, които научих, са много, а най-ценните мога да сведа до три. Първият е никога да не се главозамайваш от постигнатото. Колкото и да е значимо, знай, че може да бъде още по-добре. Вторият урок е да не преставаш да търсиш новости в бранша. Трябва постоянно да се учиш и усъвършенстваш заедно с всички служители на фирмата. Третият е да си коректен и почтен към клиентите, партньорите и колегите.
Как се отрази COVID на бизнеса на „Чех пласт“?
Като обороти имаме около 20% ръст за първото полугодие и до момента продължаваме сме по-добре от 2019 г. Пролетното затваряне на областните градове и ограниченията за брой лица, пътуващи в едно превозно средство, доведоха до увеличени транспортни разходи, които не са предвидени в договорите, които бяхме подписали преди пандемията. Въпреки всичко трябва да сме доволни, че производствената ни програма е 100% пълна и за първото полугодие на 2021 г.
В строителството инертността е по-голяма. Времето от изкопа до разрешението за ползване е винаги повече от две години и в момента се изпълняват инвестиционни проекти, започнати преди пандемията, а иначе има такива проекти, които бяха замразени на фаза разрешение за строеж и това може да доведе до спад на бъдещата работа за фирмата и бранша като цяло.
Какви мерки предприехте, за да минимализирате всякакви негативни ефекти от пандемията?
През март 2020, когато започна извънредната ситуация и нищо не се знаеше за COVID-19, най-важното беше да успеем да опазим нашите служители здрави на всяка цена, защото с изключение на няколко малки частни поръчки, които отложихме във времето, големите новостроящи се обекти и износът вървяха с пълна сила.
Негативен ефект от пандемията щеше да бъде, ако бяхме допуснали огнище на зараза, което да доведе до затваряне на фирмата, както се процедираше през пролетта. Затова взехме абсолютно всички възможни превантивни мерки с изключение на работа от вкъщи, защото производство и монтаж на прозорци и фасади от хоумофис са невъзможни.
Какво е уникалното предимство на „Чех пласт“?
Не мисля чак уникално, но предимство, което имаме пред много фирми, е комплексното и цялостно изпълнение на всички дейности по външната обвивка на сградата. Ако повече от 4000 фирми в страната произвеждат или монтират алуминиеви и ПВЦ прозорци, то не повече от 20-ина могат да се ангажират с работно проектиране и изпълнение на окачени и вентилируеми фасади. През последните години все повече сгради се проектират и изпълняват без използването на традиционните топлоизолация и мазилка върху нея.
„Чех пласт“ хвана тенденцията още през 2005 г. и създаде монтажни екипи за окачени фасади, а година по-късно и за вентилируеми фасади, като закупи и необходимите машини в производството и за монтажните екипи.
Какво ви мотивира да започнете собствен бизнес?
При влизането ми в този бранш има голяма доза случайност. През 1996 г., работейки като машинен инженер във врачанско предприятие, получих покана от собственика на голяма мебелна фирма да създам цех за дограма. Цехът тръгна добре и през 1998 г. внедрихме производство и на ПВЦ дограма, но след това финансовото положение на фирмата много се влоши поради грешни инвестиции на собственика.
ТАКА ПРЕЗ НОЕМВРИ 2000 Г., ПОДКРЕПЕН ОТ СЕМЕЙСТВОТО МИ, СЪДРУЖНИКА МИ И ЗАСТАНАЛИЯ ЗАД МЕН ЕКИП, СЪЗДАДОХ „ЧЕХ ПЛАСТ“, КОЯТО РЪКОВОДЯ И ДО ДНЕС
Четири години натрупан опит и знания от мен и екипа ми, служителите на цеха, оставащи без работа заради банкрутиращата мебелна фирма, бяха мотивите за създаването на компанията ми.
Как следите за качеството на продукцията?
Без качествена продукция „Чех пласт“ нямаше да е това име на пазара, което е сега. Около 70% от продукцията се изнася за белгийски клиент, което също е показател за качество на европейско ниво.
От 2005 г. фирмата има и система за управление на качеството, система за производствен контрол и прави всичко необходимо за проследяване и проверка на качеството на всички етапи от производството и монтажа. Много често правя внезапни проверки както в производствените цехове, така още по-често по обектите.
Каква е вашата дефиниция за успех?
Да ти е приятно и да обичаш работата си е дефиницията за просперитет!
Кое е следващото предизвикателство, с което ви предстои да се справите?
Вече с договарянето на всеки нов голям обект се случва да приемам и следващо предизвикателство под формата на използване на нови материали или системи на окачване. Доволен съм от претенциозни и следящи новостите архитекти и инвеститори, които по този начин ни карат да израстваме и да се развиваме.
Какви са прогнозите ви за бизнеса на „Чех пласт“ през 2021?
В отговора на някой от другите въпроси споделих, че следващата година до голяма степен е запълнена с договори и поръчки от страната и чужбина, така че прогнозата за „Чех пласт“ е повече от оптимистична. Иска ми се да съм оптимист за 2022 г., като се надявам вече името на фирмата да работи за просперитета на компания „Чех пласт“.
снимка: www.tbmagazine.net