25.01.2022

В допълнение към декларацията, приета от Съвета на председателите на 26 ноември 2021 г., BusinessEurope разработи по-подробни приоритети за френското председателство в ключови области на политиката:

  • Борбата срещу COVID: За съжаление пандемията не е приключила. Спешно е необходим по-нататъшен напредък по отношение на ваксинацията и координирането на националните мерки за свеждане до минимум на прекъсванията на мобилността в Европейския съюз.
  • Икономическа политика: Докато непосредствената загриженост е да се избегне преждевременното премахване на мерките за подкрепа на компании и работници, засегнати от медицинската криза, трайното възстановяване и връщането към фискално устойчиви позиции в средносрочен план изисква допълнителни подобрения в изготвянето на икономическата политика на ЕС. Освен това една амбициозна индустриална политика е най-добрият начин за укрепване на иновациите и глобалната конкурентоспособност на европейския бизнес.
  • По-добро регулиране: Има нарастващи опасения в бизнес общността относно законодателни предложения, които поставят европейските компании в неизгодно положение, когато се конкурират на световните пазари. Компаниите не могат да се справят с безкрайното натрупване на административни изисквания и ограничения. Те трябва да се съсредоточат върху възстановяването от кризата COVID и техния зелен и цифров преход.
  • Единен пазар и цифровизация: За да укрепи нашия единен пазар и да ускори неговата цифровизация, френското председателство трябва да защити общите подходи на Съвета при финализиране на приемането на Закона за цифровите услуги и Закона за цифровите пазари и да работи за благоприятен за иновациите Закон за изкуствения интелект.
  • Пакет „Подготвени за цел 55“: климатичните амбиции и индустриалната конкурентоспособност могат да вървят ръка за ръка, ако френското председателство се заеме с пакета „Подготвени за цел 55“ като цяло и даде приоритет на достъпа до възобновяема и нисковъглеродна енергия и горива, както и взаимосвързани и гъвкави енергийни инфраструктури, които са необходими за успеха на европейската икономика и енергийния преход.
  • Заетост и социална политика: Модернизирането на европейските пазари на труда и развитието на компетенциите на работниците е по-важно от всякога. Необходим е балансиран подход по отношение на работата на платформата, минималните заплати и прозрачността на заплащането. Освен това препоръката на Съвета относно индивидуалните сметки за обучение трябва да отразява по-добре общите възгледи, изразени в тристранното становище на Консултативния комитет по професионално обучение, което подчертава, че има много добри инструменти за осигуряване на обучение.
  • Надлежна проверка, устойчиво корпоративно управление и отчитане: За да се въведат работещи изисквания, всички текущи инициативи (от бъдещите правила за корпоративно управление, надлежна проверка и отчитане на устойчивостта до таксономията) трябва да се съчетават, а не да се припокриват, с пропорционални изисквания за МСП и да не поставят компаниите в положение да тълкуват неясни законодателни изисквания в нереалистични срокове. Това е от съществено значение за да има правна несигурност.
  • Международна търговия: Търговията и международното сътрудничество с надеждни партньори са от ключово значение за поддържането на икономическото възстановяване на Европа и френското председателство не трябва да се отклонява от насърчаването на устойчива основана на правила търговия и отварянето на нови търговски и инвестиционни възможности за европейските компании.
  • Конференция за бъдещето на Европа: Препоръките, произтичащи от тази конференция, не трябва да подхранват нереалистични очаквания. Те трябва да признаят, че жизнената икономика е предварително условие за поддържане на европейския ни начин на живот и популяризиране на нашия модел в международен план.

Ако претоварим европейските компании на техния вътрешен пазар, подкопаем тяхната конкурентоспособност и се отклоним от амбициозни международни търговски политики, няма да постигнем трайно възстановяване и ще отслабим глобалната позиция на Европа.

Неформалната европейска среща на върха в Париж на 10-11 март 2022 г. ще обсъди европейската икономика след медицинската криза и къде трябва да бъде Европа през 2030 г. BusinessEurope очаква с нетърпение да работи конструктивно с френското председателство по конкретен дневен ред за укрепване на Европейския съюз.

 

 

Искрено Ваш,

Пиер Гатаз, президент

Маркус Дж. Бейрер, генерален директор

Дата: 25.01.2022

Източник: BUSINESSEUROPE

Прочетено: 4483