01.09.2022

Европа обмисля безпрецедентни интервенции на енергийния пазар, включително ценови тавани, намаляване на търсенето на електроенергия и данъци върху свръхпечалбите, тъй като растящите цени застрашават икономиката и тласкат домакинствата към бедност.

Русия намали драстично доставките на газ за континента, което доведе до скок на цените на електроенергията и поведе икономиката към рецесия. Рискът от по-нататъшни прекъсвания се увеличава, тъй като регионът се подготвя за тежка зима, смята Мехтилд Вьорсдьорфер, старши енергиен служител в Европейската комисия, съобщава Блумбърг.

Това би задълбочило щетите, които принуждават Европейския съюз да измисля планове за намеса.

ЕК ще излезе с конкретен план по-късно този месец, посочи в четвъртък Вьорсдьорфер пред членовете на индустриалната комисия на Европейския парламент.

Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен ще представи планове за предложените мерки в годишното си обръщение на 14 септември.

"Ние сме наясно, че цените засягат уязвимите потребители, така че трябва да им помогнем", каза тя, добавяйки, че въздействието се разпространява към домакинствата със средни доходи и към индустрията.

През последни дни цените на природния газ в Европа се понижиха, след като в края на миналата работна седмица достигнаха рекордни върхове, но въпреки текущото понижение те все още са повече от четири пъти по-високи, отколкото бяха година по-рано. Цените на електричеството също остават сериозно повишени.

ЕС вече се съгласи да търси алтернативни източници на газ, да увеличи дела на възобновяемите енергийни източници, да засили изискванията за съхранение на газ и да определи доброволно намаление на търсенето, за да помогне да се оцелее през зимата без да се налага въвеждането на режим или прекъсвания. Тринадесет от 27-те членове на Съюза вече са засегнати от съкращенията на доставките на газ от Русия.

"Ситуацията остава много, много критична. Има риск от прекъсване, който е много силен, дори става все по-силен, тъй като вече половината от нашите държави членки са засегнати напълно или частично", предупреди Вьорсдьорфер.

Министрите на енергетиката на блока трябва да обсъдят как да отговорят на кризата на извънредна среща следващата седмица (на 9-и септември).

Все повече и повече европейски правителства настояват за въвеждане на инструмент за ограничаване на скока на цените на тока, въпреки че има различия по отношения на възгледите за това как подобна мярка трябва да бъде проектирана.

Според Вьорсдьорфер Комисията трябва да представи регулаторни предложения, след като изслуша държавите членки и проведе разговори с Европейския парламент.

Дата: 01.09.2022

Източник: Българско национално радио

Прочетено: 1116