31.10.2022

Работодателите са "за", синдикатите - "против"

Така нареченият удължителен закон за бюджета не получи одобрение от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Беше подкрепен от страна на национално представителните организации на работодателите, но не и от национално представителните организации на работниците и служителите. Това заяви на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров, след днешното извънредно заседание на НСТС.

Няма да има намалени социални плащания

"С този законопроект се дава възможност да бъдат изплащани увеличените социалноосигурителни плащания. Спекулациите, които бяха направени в общественото пространство, че ще има намаление на социални плащания, се опровергават. Няма да има намалени плащания. Напротив, някои от тях ще се увеличат", заяви Лазаров. Като пример той посочи финансовата подкрепа по Закона за хората с увреждания, която ще бъде увеличена с 22 на сто, предвид действащия автоматичен механизъм на обвързването ѝ с официалната линия на бедност в страната.

На днешното извънредно заседание на НСТС правителството и социалните партньори обсъждаха една единствена точка - Проект на Закон за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г.

Мерките за бизнеса и хората ще продължат

"Увеличението на пенсиите ще продължи да действа и през следващата година. Всички мерки за бизнеса и хората ще продължат да действат. Общините трябва да са спокойни, защото така се осигурява финансиране в реален размер по фактура за отопление на училища и детски градини, както и осветление на улиците. Със законопроекта е уредено и финансирането на дейности за непредвидени и неотложни разходи", увери служебният министър на финансите Росица Велкова.

Тя обясни, че служебният кабинет предлага удължаване на действието на досегашния бюджет за догодина, а не нов, защото бюджетът изисква в него да бъдат отразени политиките на правителство, подкрепено от парламентарно мнозинство.

Работодателските организации изразиха подкрепа

Подкрепа за удължаване на разпоредбите на закона за бюджета изразиха представителите на работодателските организации.

"За нас това е закон, който ще даде възможност политиките, провеждани през тази година, да продължат и през периода, докато бъде гласуван редовен бюджет за 2023 година. Този законопроект дава високи гаранции за стабилност", смята Добри Митрев, председател на Управителния съвет на Българската стопанска камара.

"Поздравяваме правителството за национално отговорната позиция да внесе удължаващ закон, който да гарантира продължаване на постигнатото до момента", допълни още той.

Този бюджет замразява доходите, смятат синдикатите

Според представителите на синдикалните организации този бюджет е един от най-лошите варианти, защото замразяването на минималната работна заплата на 710 лв. и неприемането на необлагаем минимум на доходите, предвидени в него, са неприемливи.

"Всички параметри, които бяха заложени до момента, се предлага да бъдат удължени, без да се знае докога. Елементарна отговорност за базисни управленски решения няма кой да носи в държавата", смята главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Според него така се замразява политиката по доходите, което, в условието на голяма инфлация, не отговаря на очакванията на обществото.

Дата: 31.10.2022

Източник: БТА

Прочетено: 844