Приятели на планинските спасители в Дупница набират средства, за да бъдат закупени дрон с термокамера, екипи, оборудване за Контролно-информационния пункт (КИП) при Седемте рилски езера, както и да бъдат осигурени обучения на състава, включително и на кучетата. Една от големите цели, които си поставят благодетелите, е осигуряването на медицински хеликоптер за нуждите на спасителните служби в страната.
Зад инициативата стои дупничанката Галина Василчева, която от години има офис на Службата по трудова медицина в Банско и е запозната с дейността както на местния отряд на ПСС, така и на дупнишките Ангели на планината. След успешна акция за събиране на дарения за закупуване на дрон с термокамера за отряда в Банско, Галина Василчева апелира за набиране на средства в помощ и на спасителите от Дупница. Призивът й е публикуван на страницата на Туристическо дружество "Рилски езера" във фейсбук, а поводът е 68-ият рожден ден на отряда на ПСС-Дупница.
Регионалната структура на Българската стопанска камара в Дупница, в лицето на Леонид Хаздай – член на УС, също се ангажира с инициативата.
Банковата сметка, на която могат да се даряват средства за дупнишкия отряд, е:
BG22UNCR76301077030226
BIC UNCRBGSF
Клон Калоян към Уникредит Булбанк АД
Титуляр: БЧК-ПСС
Основание: За ПСС-Дупница!
"Инициативата за събиране на дарения за закупуване на дрон с термокамера за ПСС-отряд Банско, беше успешна. За ден и половина се събраха 10 500 лева от нужните 12 000 лева. Сега тя продължава и е насочена към нашия ПСС- отряд в Дупница. Нека помогнем кой с колкото може, за да облекчим работата на нашите приятели и не по-маловажно, да ускорим откриването и спасяването на пострадали", призовава Василчева.
"Дупница може да направи нежна революция за Планинската спасителна служба. Лично познавам спасителите. Това са невероятни хора. Те са едни от нас, необикновени хора с огромни сърца! Те са Ангелите доброволци, които знаят колко опасна може да бъде планината за човешкия живот. Никой от тях не се чувства герой за това, което върши, скромни, добри и жертвоготовни. Планинските спасители са хора, които "чувстват" планината и много добре разбират какво означава да бедстваш в нея. Те са решили, че каузата на живота им е да оказват помощ безвъзмездно. Не мога да ги опиша, защото те казват "ние сме обикновени хора". Всеки един от тях си има професия, всеки един си има семейство, което мисли за него. Благодарни са на семействата си и всички близки, осъзнаващи риска, на който те са изложени, и въпреки това "успяват да ги търпят толкова време. Нека да спасим спасителите", сподели Василчева – собственик на "ГАЛИМЕД" ООД – една от първите служби по трудова медицина и Пест контрол в България, с 24 г. опит в тази дейност.
Идеята се ражда, след като турист с дрон помага за откриването на загубил се човек в Пирин и на още един, открит случайно при търсене на първия. "След акцията на отряда на Банско на Вихрен, при която случаен турист от Разлог с дрон помогна за откриването на двама души в планината, спасителите се обърнаха към мен, за да намерим начин и да осигурим финансиране за закупуване на дрон. Първоначално смятахме да основем фондация, но нямаше време за регистрация и се отказахме от това намерение", коментира Галина Василчева. Тя подчерта, че ПСС, която е част от Българския червен кръст (БЧК), получава по-малко от 1 000 000 лева годишна финансова издръжка. "Това са пари, определени от държавата за издръжката на ПСС. Тук са включени заплати, закупуване на екипировка и оборудване, поддръжка на материално – техническите бази и транспортно оборудване, обучение и квалификация на спасителите, ветеринарна грижа, храна и обучение на планинските спасителни кучета, и др.дейности – организация на обучителни семинари, и др. В момента в ПСС членуват 540 доброволни планински спасители, от които само 47 са щатни. Те участват активно на терена в акции до 55-годишна възраст, след което продължават да помагат по други начини. Планинският спасител преминава през стриктен процес на обучение, за да стане такъв, и трябва да опреснява знанията си с допълнителни курсове на всеки 3 години. В ПСС има и 22 кучета спасители, от които 10 участват в акции. Останалите са подрастващи и в процес на обучение. Службата е част от структурата на БЧК", разказва Галина Василчева.