Има ли рискове от фалити и заеми от Международния валутен фонд, коментират икономисти
Нов призив да не се всява паника за финансите на държавата. Икономисти смятат, че е опасно да се говори за фалит. По думите им, обаче, това не означава, че държавата не може да има дългосрочни проблеми с ликвидността, ако не се вземат мерки и препоръчват следващото Народно събрание да приеме бюджет максимално бързо.
Рисковете от фалити и заеми от Международния валутен фонд, и докладът на финансовото министерство коментираха икономистите Никола Янков, доц. Щерьо Ножаров (икономически съветник в БСК) и икономическият анализатор към КНСБ Петър Мишев в студиото на "Твоят ден" по NOVA NEWS.
Янков каза, че няма нищо ново в доклада на министър Велкова. Той посочи, че действията й създават проблем с репутацията на страната и разрушава доверието между инвеститорите и партньорите от ЕС.
Ножаров изрази съгласие с Янков. Той определи бюджетите в страната като „гасене на пожари“ и допълни, че липсват политики.
Мишев смята, че в момента няма рискове за бюджета от гледна точка на фалити и международния валутен фонд.
Според Янков трябва да бъдат прекратени програмите за енергийните субсидии без критерии. Той подчерта, че тези програми задълбочават социалното неравенство, защото се „взима от бедните и се дава на хората с повече пари“.
Ножаров изрази несъгласие и допълни, че става дума не за помощи, а компенсации на бизнеса.
Мишев е на мнение, че трябва да има критерии за отпускане на дадена помощ, защото иначе се изкривява пазара. Той уточни, че парите не трябва да се раздават „на калпак“.
Целия разговор гледайте във видеото.