18.09.2024

Над 130 бразилски фирми се включиха в уебинар, посветен на България, организиран от търговската асоциация на Баия (ACB) и Българската стопанска камара (БСК).

Уебинарът беше организиран по инициатива на бразилската асоциация, беше открит от председателя на ACB Паоло Кавалканти и беше приветстван от посланиците на двете държави като стъпка в посока на по-добро използване на потенциала за бизнес сътрудничество между България и Бразилия. 

"В това събитие осъзнахме, че трябва да демонстрираме повече от нашия бизнес потенциал и от тази инициатива ще засилим диалога си и ще използваме още повече дигиталните стратегии, които имаме, за да стимулираме повече бизнес", каза Пауло Кавалканти. По време на речта си председателят на ACB направи контрапункт между България и Баия. Докато европейската страна има 6 милиона жители и брутен вътрешен продукт (БВП) от 90 милиарда долара, Баия има 15 милиона с БВП от 115 милиарда реала. "Имаме огромен потенциал за растеж, защото имаме трудолюбив народ, богатството на нашата държава е голямо", посочва Кавалканти.

Добри Митрев, председател на БСК, представи данни, които показват този потенциал. България внася приблизително 479 милиона щатски долара от Бразилия в областта на минералите, кафето и тютюна, докато изнася 46 милиона щатски долара медицински инструменти и машини за Бразилия. „Считаме, че потенциалът на България за търговия и инвестиции остава в голяма степен непознат за бразилските компании и с тази първа стъпка между нашите две асоциации започваме инициативи, с които постепенно да запознаваме бразилския бизнес с възможностите за бизнес сътрудничество, които българските компании предоставят“, каза Добри Митрев.

Посланикът на Бразилия в България Пауло Роберто да Фонтура заяви, че събитието е пионерско и "бележи важна стъпка за бизнеса между двете страни". Представителят на българското правителство Нина Пенчева заяви, че "Бразилия е най-големият търговски партньор на България в Латинска Америка", но все още има голям потенциал за проучване в търговската сфера, каквато е и винарската индустрия.

Президентът на Docks Company на щата Баия (CODEBA) Антонио Гоббо заяви, че инициативата идва в благоприятен момент между двете страни и цитира споразумение за сътрудничество, което има за цел да улесни движението на стоки между двете страни през пристанищата Сантос, Паранагуа и Салвадор. Той обаче смята, че е необходимо да се проучат маршрутите, за да се намали времето за движение на стоки през моретата.

Христина Каспарян представи множество възможности за бизнес с България в различни сектори, като наблегна както на традиционни за страната сектори като производство на етерични масла и храни, така и на бързоразвиващите се нови сектори като роботика и автоматизация. Акцент беше поставен и на факта, че България е важен логистичен център и транспортен коридор, което я прави привлекателна за бизнес. 

Дата: 18.09.2024

Източник: БСК

Прочетено: 518