25.09.2024

 

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения. Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса на труда да се регламентират критерии, въз основа на които да се определят най-ниското възнаграждение за труд и референтна стойност за оценяване на неговата адекватност. Това обясни министърът на труда Ивайло Иванов на среща с национално представителните организации на синдикатите и на работодателите. Той посочи, че съгласно директивата тези критерии трябва да са покупателната способност на законоустановените минимални заплати, като се взема предвид издръжката на живота, общото равнище на работните заплати и тяхното разпределение, темпът на растеж на работните заплати и дългосрочните равнища и развитието на националната производителност. Становището на Министерството на труда и социалната политика  е, че е необходимо да се регламентира законодателно и основание за цялостна процедура за определяне на най-ниското трудово възнаграждение, която да гарантира участието на социалните партньори. Министърът на труда припомни, че към министерството работят паралелно две работни подгрупи - за механизъм за определяне на минималната заплата и за колективното трудово договаряне на работните заплати. Той уточни, че има разработени няколко варианта за определяне на най-ниското възнаграждение, които ще бъдат представени в работните групи. 30 октомври е крайният срок, до който трябва да бъде подготвено предложение за законодателно транспониране на директивата. То ще бъде обсъдено със социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество и ще бъде внесено в Министерския съвет и Народното събрание. 
 
Ще бъде ли повишена и с колко минималната работна заплата от началото на следващата година? 
 
Няма да има пари за увеличение на заплатите от целия публичен сектор в Бюджет 2025 - за това предупреди в интервю за БНР доц. Щерьо Ножаров, експерт по икономическа политика и макроикономика, и съветник в Българската стопанска камара, след като вече е в ход процедурата по изготвянето на държавен бюджет за следващата година. 
 
"Моментът е такъв, че България в момента се намира в навечерието освен на членството си в еврозоната, също така и в организацията за икономическо сътрудничество и развитие, така че това е доста отговорна задача. Следващият бюджет е изключително важен и ще бъде наблюдаван не само от бизнеса и от гражданите на страната, но и от редица международни институции и от европейската общественост. Въпреки периода на политически турбуленции, който предполага популизъм, този бюджет би следвало да е доста консервативен и обран." 
 
Минималната работна заплата за следващата година трябва да бъде определена въз основа на Директивата за адекватните минимални работни заплати на ЕС. Ако изчисляваме спрямо нея, трябва да остане малко над сегашната. По директивата, обаче според доц. Щерьо Ножаров, не се отчита производителността на труда в момента.
 
"Говорейки за следващата година, първо трябва да кажем, че виждаме спад на активната работна сила - тя спадна над 3 млн. Това очертава някакъв спад на плащанията, на данъкоплатците, на това, което влиза в бюджета. Плащат се едни пари без реформи, тоест данъкоплатците отново се питат защо се увеличават заплатите в публичния сектор, ако не виждаме резултат. Дали има достатъчно средства - ами няма. Чл. 244 от Кодекса на труда не отговаря на Европейската директива за адекватните минимални работни заплати на ЕС. България, ако не я транспонира до 15 ноември, тя действа пряко. Тоест минималната работна заплата за следващата година трябва да бъде определена на база на директивата."
 
Попитахме видинчани трябва ли да бъде повишена минималната работна заплата и колко пари са нужни месечно на един работещ, за да живее нормално у нас: "Тук, във Видин, е лакомия - като работиш някъде, после трябва да го съдиш, иначе не може. Ако работят и двамата в едно семейство, поне по 1000 лева трябва да взимат, за да стигнат парите. Минималната трябва да е поне 2 бона в семейството. Аз от две години съм отново в България и виждам, че парите наистина не стигат. Ще е хубаво поне малко да се увеличат заплатите. Направиха малко увеличение на пенсиите и сега ще е хубаво и заплатите да увеличат... Доколкото разбрах от интернет, искат дори да намалят минималната заплата с 200 лева. Е добре, де - аз съм пенсионер, защо ще живея с 600 лева, семейство с две деца ще живеят с 1000 лева, а ония горе да живеят с 15-20 хиляди?!" 
 
Ще бъде ли повишена минималната работна заплата от 1 януари 2025 година? Потърсихме за коментар и Адриан Николов, икономист от Института по пазарна икономика: "Тя ще бъде повишена със сигурност, но въпросът е с колко, като в момента е изключително неясно това, което ни казват от Министерството на труда и социалната политика. Това, което аз пряко разчитам от тяхното съобщение е, че настоящият механизъм, който приложихме тази година ще приложим и следващата, не им харесва. Според този механизъм в началото на следващата година размерът на минималната работна заплата трябва да достигне 1077-1078 лева, зависи вече когато се пише бюджетът, как ще се закръгли... Минималната заплата е стойност, която се залага в държавния бюджет за годината и това е най-вероятно да се случи през ноември - тоест докато ние си говорим, Министерството на финансите, заедно с всички останали министерства, изготвят държавния бюджет за 2025 година" - коментира Адриан Николов.
 
От КНСБ ще продължат да настояват за приемането на така наречената заплата за издръжка в България, а приетата у нас Европейска директива за определянето на минималната работна заплата трябва да продължи да действа. Това коментира за БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров: "За съжаление, две години минаха в празнословие и нищоправене, ще сбъркам колко правителства минаха през тия две години, тъй като директивата беше приета през октомври 2022 година, а ние все още сме в изходна точка. Единственото нещо, което не отразява пряко директивата, но има някаква връзка с нея е, че се промени Кодексът на труда и както знаете сега има автоматизъм за определянето на минималната работна заплата - 50% от средната за предходните 12 месеца към 1 септември на съответната година, за да може да започне да действа от 1 януари на следващата година" - каза Пламен Димитров и уточни, че в България от 1991 г. има също препоръчителни коефициенти към минималната работна заплата, които обаче не са задължителни.
 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 
 

Дата: 25.09.2024

Източник: БНР

Прочетено: 213